Сувото овошје е одлична алтернатива за слатки. Подеднакво е сладок, а во исто време даваат многу витамини, минерали и растителни влакна. Секако, не треба да претерувате со нив, бидејќи се штетни и дебели кога се консумираат во поголеми количини. Ако поради некоја причина не ви се допаѓа сувото овошје, задолжително пробајте го овој начин на употреба

Земете ги вашите омилени сушени плодови, како кајсии, сливи, суво грозје и урми и ставете ги во тњнџере. Потоа се прелива вода што врие и се остава покриено 20-30 минути. Ако сакате, можете да ги ставите во ладна вода и да ги сварите. И за што? Како резултат на тоа, овошјето ќе стане помеко и повкусно . И ние побрзо ќе се задоволиме со нив.

Важно е дека јадењето сушено овошје во оваа форма го намалува ризикот од дигестивни проблеми . Ова е особено важно за луѓето со чувствителен стомак, кои се склони кон запек и надуеност.

Потопувањето на суво овошје во врела вода не е ништо ново. Тоа е одличен лек за запек. Работи ефикасно, но нежно. Доволно е да се испие половина чаша од ваква топла течност навечер пред спиење или наутро на празен стомак. Не треба долго да чекате за ефектите.

Advertisement

Водата од сушено овошје го поддржува функционирањето на дигестивниот систем. Исто така, обезбедува одредени количини на витамини и минерали. Покрај тоа, има малку калории. Пиењето навечер може да ви помогне да се справите со несоницата, а истовремено да ве стимулира и освежи наутро. Обезбедува мала количина на калории и шеќер, а во исто време е сладок и вкусен. Подготовката е многу едноставна, а ефектот ги надминува сите очекувања.

Доколку користите сушено овошје кое содржи конзерванси, вреди да се измие добро претходно за да се отстранат што повеќе непотребни материи.

Advertisement