Екстра девственото маслиново масло е одличен извор на олеинска, линолошка и палмитинска киселина. Тоа е многу добар извор на витамин Е, кој има моќен антиоксидативен ефект и незаситени масни киселини кои го штитат здравјето на целиот организам.

Екстра девственото маслиново масло веќе долго се користи за медицински цели. Претходните истражувања покажаа дека маслиновото масло е одлично за здравјето, бидејќи го намалува ризикот од карцином на дебелото црево, заболување на црниот дроб, хронично воспаление, астма, дијабетес и високо ниво на холестерол. Секојдневно земање на екстра девственото маслиново масло може да го подобри вашето здравје и изглед.

Маслиново масло за нокти

Витаминот Е од екстра девственото маслиново масло ќе ги зајакне ноктите. Маслиновото масло ги храни вашите нокти или со јадење или со триење на самите нокти.

Advertisement

Маслиново масло за запек

Екстра девственото маслиново масло го стимулира производството на дигестивни ензими и работата на дигестивниот систем. Ако често имате проблеми со затворот, земете 1 лажица маслиново масло помешано со 1 лажичка сок од лимон наутро. За сериозен затвор, се меша 1 лажица маслиново масло и 1 чаша топло млеко.

Маслиново масло за варење

Екстра девственото маслиново масло го стимулира производството на липаза, ензим кој го регулира дигестивниот систем. Маслиновото масло како лек за желудник помага во спречување на надуеност, ждригање и грчеви во абдоминалната област.

Маслиново масло и холестерол

Истражувањата покажаа дека дневната употреба на екстра девствено маслиново масло го намалува ризикот од срцеви заболувања и висок холестерол. Ова е особено ефикасно за луѓето кои земаат екстра девствено маслиново масло наутро на празен стомак. Екстра девственото маслиново масло го намалува нивото на лошиот (ЛДЛ) холестерол и го зголемува нивото на добриот (ХДЛ) холестерол.

Содржината продолжува после огласот

Првите капки на пазарот кои го регулираат притисокот за само седум дена! Направете го тоа сами дома!
Маслиново масло за рак

Екстра девственото маслиново масло има одличен антиоксидативен ефект, а претходните студии покажаа дека тоа може да го намали ризикот од развој на различни видови на рак, особено на карцином на дебело црево.

Маслиново масло за артритис

Ако страдате од артритис, земајте екстра девствено маслиново масло на празен стомак. Тоа ќе го намали воспалението и ќе ги ублажи симптомите на артритис. Екстра девственото маслиново масло може да се јаде и да се трие на погодената област.

Маслиново масло и слабеење

Екстра девственото маслиново масло е одличен извор на незаситени масни киселини, а истражувањата покажуваат дека помагаат во регулирањето на апетитот. Со земање екстра девствено маслиново масло во утринските часови, ќе го намалите внесот на калории во текот на денот. Екстра девственото маслиново масло ги спречува ненадејните промени на шеќерот во крвта и со тоа ја контролира желбата за закуски и слатки.

Несакани ефекти од маслиново масло

Екстра девственото маслиново масло не предизвикува несакани ефекти доколку се консумира во умерена количина. Сепак, луѓето кои имаат жолчни камења треба да бидат внимателни со земање на маслиново масло бидејќи тоа може да предизвика грчеви. Пред да почнете со дневно земање на екстра девствено маслиново масло, задолжително консултирајте се со доктор, особено ако боледувате од некоја болест или ако земате лекови.

Advertisement