Има една навика долги години, а од неа не се откажува ниту еден ден

Д-р Мареј Гроснан неодамна го прослави својот 94-ти роденден, а сè уште работи како оториноларинголог во институтот во Лос Анџелес.

Деновите ги минува опкружен со кивање, кашлање и бактерии, но десет години не настинал!

“Мислам дека тоа е делумно поради тоа што постојано сум бил изложен на минимални количини на вирусот во текот на мојот живот поради работата. Многу лекари создаваат отпор поради постојаното изложување”, вели привремениот лекар.

Advertisement

Сепак, Гроснан признава за Prevention дека прави нешто секој ден – пие јогурт и никогаш не се откажува од тие навики.

„Живите бактерии“ се мешаат со микробите во нашето тело. Околу 100 милијарди микроби произведуваат витамини како што се Б6, Б12, К2. Ова помага во борбата против ешерихија коли и салмонела и го одржува цревата здраво“, објасни Стив Бауерс, кој го интервјуираше Гроснан. книга Тајните на најздравите луѓе во светот.

Освен што го зачувува имунитетот, јогуртот може да спречи и зголемување на телесната тежина. Луѓето кои пијат три шолји јогурт неделно имаат помалку масти една година од оние кои не пијат, според истражувањето објавено во International Journal of Obesity.

Оваа информација е многу важна, бидејќи дебелината е поврзана со голем број состојби како што се дијабетес, срцеви заболувања и разни форми на тумори.

Важно е да го изберете вистинскиот јогурт, затоа на пакувањето побарајте го натписот „жива култура“ и избегнувајте јогурти кои не мора да стојат во фрижидер. Држете се до брендовите кои содржат лактобацил или бифидобактериум, бидејќи тие се најефективни.

(rtl.hr)

Advertisement