Калусите вообичаено се појавуваат на стапалата, но не е исклучена можноста да се појават и на други делови од телото. Денес ви откриваме како целосно на природен и лесен начин да се ослободите од истите.

3 природни методи за елиминирање на калусите на стапалата

Прво лекарство

Поставете ги стапалата во сад со топла вода и оставете ги истите во водата да одмараат 10 минути, а потоа добро исушете ги. Подговете паста од вода и сода бикарбона, нанесете ја врз калусите и потоа внимателно поминете преку нивната површина со пемза.

Advertisement

Второ лекарство

Додадете 4 супени лажици камилица во 1 литар вода, сварете ја смесата, отстранете ја од оганот, а потоа почекајте да се излади. Потопете ги вашите стапала во добиениот раствор. Камилицата ќе ја омекне кожата и ќе ја намали неудобноста.

Трето лекарство

Исечете лимон на парчиња и истите поставете ги врз калусите. Оставете го лимонот да дејствува во текот на целата ноќ, добро заврзан за стапалата и ќе ги забележите прекрасните резултати.

Статиите на нашиот ПОРТАЛ се исклучиво за ваше информирање ЗА БИЛО КАКОВ ЗДРАВСТВЕН проблем задолжително да се КОНСУЛТИРАТЕ СО ЛЕКАР!

Advertisement