Цвеклото е исклучително здрав вид зеленчук, но многу луѓе го избегнуваат поради неговиот вкус. Ви носиме осум причини зошто треба да го пиете овој сок почесто.

Ви носиме и одличен рецепт со кој можете сами да го направите.

Сокот од цвекло содржи пигмент беталаин, кој има антиоксидантни и антиинфламаторни својства. Благодарение на оваа состојка, сокот од цвекло спречува оштетување на клетките и ги елиминира слободните радикали од телото.

Ако имате варење, пијте го овој сок редовно. Истражувањата покажуваат дека сокот од цвекло помага во чистење на цревата и им помага правилно да функционираат.

Advertisement

Благодарение на каротеноидите што ги содржи, како што се лутеин и зеаксантин, сокот од цвекло е исклучително добар за здравјето на вашите очи.

Сокот од цвекло го зголемува нивото на енергија и на тој начин му помага на вашето тело подобро да реагира на вежбање.

Чаша сок од цвекло дневно го намалува високиот крвен притисок.

Овој сок го зголемува нивото на железо во крвта. Покрај тоа, содржи антиоксиданси кои помагаат во одржувањето на хемоглобинот на нормално ниво. Исто така, железото што го содржи овој сок ја подобрува циркулацијата.

Докажано е дека сокот од цвекло го подобрува имунитетот, и како резултат на тоа, вашето тело се бори со инфекции побрзо и полесно.

Благодарение на магнезиумот што го содржи, сокот од цвекло може да помогне во ублажување на стресот.

Сокот од цвекло се користи како природен лек со децении. Сепак, за најдобри резултати, би било мудро да го направите сами и да избегнете купување варијанти.

Се прашувате како да го направите овој сок? Погледнете подолу како да го направите тоа.

Сок од цвекло – рецепт

Одличен природен лек. Може да го пијат бебиња, деца и возрасни – исклучително е во поправка и зајакнување на крвната слика

Состојки:

– 1 јаболко
– 1 морков
– 1 цвекло
– малку сок од лимон
– лажичка мед по дкл

Подготовка:

Полесно е ако имате PowerJuicer во вашиот дом, но дури и ако го немате (како мене), можете сами да си го направите овој здрав пијалок.Ќе ви треба малку повеќе време, но се исплатува.

Излупете јаболко, морков и цвекло и ситно изрендајте ги во сад. Оставете половина час или еден час да отстои и пуштете ги соковите. Ставете цедилка на висок сад и преку неа ставете лажица рендано овошје и зеленчук.

На секој добиен децилитар додадете малку лимон и лажичка мед.

Advertisement