Домашни лекови за лактите, колената и потпетиците

Често се случува лактите, колената и петите да бидат погруби и посува, бидејќи горниот слој на кожата е значително подебел. Овие области се дел од негата на кожата и често се најзапоставените области. Поради оваа причина, важно е да им посветите посебно внимание и да ви понудиме некои домашни лекови кои се многу лесни за подготовка. Тие ќе бидат од голема корист за нега, закрепнување и хидратација на лактите, колената и петите во длабочина.

Природен пилинг за лактите, колената и потпетиците Покрај секојдневната употреба на нежна ракавица за пилинг при туширање, еднаш неделно можете да нанесувате и пилинг за тело базиран на природни состојки, кој ќе помогне во омекнување и отстранување на мртвите клетки.

Зелена глина Многу е популарен со своите својства и бројни примени, особено во негата на кожата. Зелената глина, освен што ја пилинг и регенерира кожата, дава мекост и помага да се елиминира грубоста, па може да биде многу погодна за нега на лактите, колената и петите. За да го нанесете, само треба да измешате зелена глина со малку вода и мешајте додека не добиете хомогена смеса.

Advertisement

По желба, можете да додадете една лажица мед за да го зголемите неговиот навлажнувачки и ресторативен ефект. Шеќер, лимон и мед Цитрусните овошја како лимонот се идеална состојка за употреба како пилинг. Ако лимонот се комбинира со шеќер и мед, станува идеална смеса за отстранување на тврдоста на петите и омекнување на најгрубите делови од телото: лактите и колената. Многу лесно се подготвува, ќе ви треба само сок од лимон, лажица мед и 1/2 лажичка шеќер.

Добиената смеса можете да ја нанесете со сунѓер или памук директно на саканото место, правејќи кружни движења. Оставете да делува 3-5 минути и отстранете ја со топла вода. Домашни маски за длабинска хидратација на лактите, колената и петите Некои домашни маски базирани на природни состојки кои можеме да ги имаме при рака дома се ефикасно средство за хидратација и длабинска исхрана на овие суви и погруби области за да се спречи тврдоста.

Јогурт и авокадо Оваа маска можете да ја нанесувате еднаш неделно. Многу е хранливо да се обноват најсувите и најгрубите области, бидејќи авокадото содржи витамини А, Ц и Е, кои се многу погодни за нега на кожата. Белиот јогурт дава сјај и мекост, па комбинацијата е совршена хидратантна маска за тело.

Добиената смеса можете да ја нанесете со сунѓер или памук директно на саканото место, правејќи кружни движења. Оставете да делува 3-5 минути и отстранете ја со топла вода. Домашни маски за длабинска хидратација на лактите, колената и петите Некои домашни маски базирани на природни состојки кои можеме да ги имаме при рака дома се ефикасно средство за хидратација и длабинска исхрана на овие суви и погруби области за да се спречи тврдоста.

Јогурт и авокадо
Оваа маска можете да ја нанесувате еднаш неделно. Многу е хранливо да се обноват најсувите и најгрубите области, бидејќи авокадото содржи витамини А, Ц и Е, кои се многу погодни за нега на кожата. Белиот јогурт дава сјај и мекост, па комбинацијата е совршена хидратантна маска за тело.

Advertisement