ДР НЕСТОРОВИЌ ОТКРИВА: Најефективниот природен лек против грип и она што најдобро ја намалува високата температура
Грипот сам по себе е најтешката вирусна болест на респираторниот систем. Се јавува сезонски и се манифестира со симптоми како што се треска, замор, главоболка, болки во мускулите и зглобовите.Пациентот чувствува целосна слабост и беспомошност, губење на апетит, поспаност, конфузија и дезориентација.

Тоа е хара грип што дава екстремно високи температури што е многу тешко да се урнат. Во првите три дена од грипот, постои телесна температура која се искачува до 40 степени.

Грипот може да биде придружен со повраќање и дијареа, особено кај малите деца.

Во оваа прилика, разговаравме со пулмолог и алерголог, д -р Бранимир Несторовиќ, кој во интервју раскажа како да се третира грипот и сите проблеми што ги носи со него, кај децата, но и кај возрасните.

Advertisement

Кои се првите симптоми на грип?

– Може да имате грип само 4-5 пати во животот. Значи, на секои десет години може да имате грип. Ова се покажа како точно, а друго е инфекција слична на грип. Грипот е ретка болест и зависи од тоа што првпат ќе се разболите – ако сте имале тешка форма на грип за прв пат, тогаш секогаш ќе имате блага форма или ако првиот бил благ, тогаш следниот тие ќе бидат тешки. Повеќето денешни вируси се слични на грипот, Американците ги нарекуваат „болести како летање“ или слични на грип. исто, така што овој коронавирус ги има истите симптоми – вели д -р Несторовиќ.

Како ние, како лаици, го разликуваме грипот од обичната настинка?

– Во никој случај. Може да земете крв или брз тест од носот, но тоа не е многу сигурно за сите видови грип. Не беше сигурен за вирусот Х1Н1, некаде околу 50 проценти. Во спротивно, нема потреба да го идентификувате бидејќи нема терапија со лекови. Вирусните инфекции имаат терапија која всушност е природна терапија.

Дали грипот се манифестира поинаку кај возрасните и децата?

– Нема многу разлика. Се манифестира во форма на многу висока температура, болки во зглобовите, болки во мускулите, главоболка и целокупно слаб изглед. Сега имавме една девојка на клиниката која имаше воспаление на срцевиот мускул како дел од грипот, така што неговата тешка форма. Грипот ги напаѓа сите органи и може да доведе до сериозни проблеми со срцето – предупредува д -р Несторовиќ.

Дали постои природен лек кој најдобро го лечи грипот?

– Има една интересна приказна за грипот. Во 2003 година, двајца палестински лекари во Израел откриле дека екстрактот наречен црн, делува на вирусот СИДА, па затоа се занимавале со него. Потоа тестирале за други вируси и се покажало дека има големо влијание врз вирусот на грип. Потоа започнаа мултицентрични студии на пациенти од Норвешка и Англија, а резултатите беа одлични. Меѓутоа, кога се покажа дека не можете да ги измените оние антицијаниди што се наоѓаат во капини и боровинки, тие ги кренаа рацете, бидејќи сфатија дека не можат да го изолираат лекот од него, бидејќи тоа не е молекула.

И кога лекот не може да се изолира, тогаш нема профит. Секој денес може да направи црн сок наречен. Познато е дека црниот екстракт е најефективниот лек за грип. Лековите за грип само го забавуваат нејзиното ширење, но во суштина не прават ништо за тоа. Тие само се шират побавно, така што лековите не се ефикасни, го скратуваат неговиот ефект, да речеме, еден ден. Повикот е многу поефикасен, секако со останатото – нагласува д -р Несторовиќ.

Кога добиваме силен вирус, особено децата, тие обично одбиваат храна, а родителите тешко го прифаќаат фактот дека детето нема да јаде ништо.

Дали е загрижувачки кога детето одбива да јаде за време на вирусна инфекција?

– Детето тогаш не треба да јаде, не е толку важно. Треба да пие што е можно повеќе течност богата со шеќер, да речеме засладен чај, бидејќи им треба енергија. Но, тогаш децата обично не сакаат да јадат и се во лошо расположение.

Кое е потеклото на рани или рани во устата и како да ги третираме?

– Се мислеше дека раните во устата се вирусни по природа, но се чини дека постои имунолошка реакција на стрептокок кој живее во устата, и постојат неколку третмани за тоа. Овие лекови го потиснуваат растот на бактериите кои нормално живеат во устата и предизвикуваат формирање на рани. Со повторливи рани на рак, секогаш треба да проверувате дали има хронична болест на цревата. Повторливи рани често се јавуваат кај автоимуни заболувања, целијачна болест, Кронова болест … Ако некој има заеднички проблем со рани, треба да посети лекар за преглед. Повремените рани не се проблем, но ако се појавуваат често, треба малку да се „прочитаат“ – објаснува нашиот соговорник.

Честа придружба на грипот се постојана кашлица и секрети кои особено децата не успеваат да ги исфрлат. Многумина сами си даваат сирупи и воведуваат инхалации за да ја смират кашлицата.

Што препорачувате за третман на упорна кашлица и густи секрети?

– Тоа не помага многу. Постојат два водичи за кашлица во Европа. Некои се англиски водичи од 2018 година, а други излегоа минатата година, германски водичи. Англиските водичи препорачуваат африканско морско оревче, а германските бршлен. Лековите имаат слаб ефект врз кашлицата, така што нема многу лекови. Тие главно работат на сува кашлица – овие кашлања можат да помогнат малку, но и тоа не е добро, бидејќи ако има премногу разредувачка секреција, тогаш сепак ќе има проблеми – укажува докторот и објаснува во кои случаи треба да се вклучат инхалациите:

– Пулмикортните инхалации ја ослабуваат локалната флора на мукозната мембрана. Кога вдишувате пулмикорт, кој е кортикостероид со него, го ослабувате имунитетот и тогаш предиспонирате дека имате уште поголем проблем – нагласува докторот и додава дека ги вклучуваме инхалациите само кога ќе видиме дека детето има потешкотии во дишењето.

Дали грипот може да доведе до фатални последици кај луѓето кои се во целосна здравствена состојба?

– Ретко, гледате дека немате ниту деца заразени со коронавирус. Досега, според нивната статистика, мислам дека починале четворица кои се на возраст под 50 години. Тоа се претежно постари лица над 80 и 90 години. Грипот е болест која ги напаѓа луѓето кои имаат слаб имунитет и тие страдаат. Младите луѓе, дури и да добијат грип, ретко може да им се случи нешто посериозно. Може да се случи, но тоа се обично луѓе кои иако се млади, имаат проблем, невидливи со голо око – објаснува д -р Несторовиќ.

Како можеме да спречиме инфекции на увото кај деца со слаба точка?

– Постојат англиски водичи за повторливи инфекции на увото кои препорачуваат две работи – првото е гума за џвакање бидејќи џвакањето ја отвора евстахијалната цевка преку која воздухот стигнува до средното уво, а втората е за колонизација на бактериската флора на усната шуплина. Бактериите потекнуваат од носот, а кога имате воспаление на носната слузница и кога зборувате или јадете, евстахијалната цевка треба да се затвори, но потоа парадоксално се отвора и бактериите стигнуваат до средното уво. Ако овие бактерии не се присутни, тогаш нема да има воспаление на увото. Кај деца кои имаат рекурентни тешки инфекции на увото придружени со треска, тогаш се советува вакцинација со пневмококна вакцина.

Она што најмногу помага при црвенило и болки во грлото, дали е тоа прополис што многумина го прскаат за да ја ублажат непријатноста?

– Може да биде проплис, но има и добри билни препарати, како што е геломиртол, кои имаат локален антисептички ефект и го намалуваат чувството на болка бидејќи она што не мачи е тоа чувство на болка и иритација во грлото. Има и разни препарати за вшмукување базирани на ментол и мирта – вели д -р Бранимир Несторовиќ.

Она што најмногу помага при црвенило и болки во грлото, дали е тоа прополис што многумина го прскаат за да ја ублажат непријатноста?

– Може да биде проплис, но има и добри билни препарати, како што е геломиртол, кои имаат локален антисептички ефект и го намалуваат чувството на болка бидејќи она што не мачи е тоа чувство на болка и иритација во грлото. Има и разни препарати за вшмукување базирани на ментол и мирта – вели д -р Бранимир Несторовиќ.

Кое алтернативно отстранување на температурата е најефикасно?

– Дали знаете зошто луѓето имаат треска и кој закрепнува побрзо – оние што полетуваат или оние што не ја симнуваат температурата? Оние кои не ја намалуваат температурата закрепнуваат побрзо. Затоа, не треба многу да се отстранува, може ако детето изгледа навистина лошо. Имаат англиски препораки кои велат дека температурата опаѓа ако е многу висока, а детето изгледа лошо. Не тоа. Најдобро е да се истуширате со млака вода и да го протриете детето со мека крпа како да се потите.

Најдобро би било да се намали температурата со некои „селански методи“. На пример, кај возрасните, кафето е најефикасно за намалување на температурата.

Силно концентрирано кафе на секои 4 часа е одличен антипиретик. Можеби е најдобриот лист од тиква, но каде да го најдете сега? Одлично е во намалувањето на температурата, една и пол раце листови тиква се варат по литар вода и се консумираат 4 пати на ден и нема температура, тоа е врвна терапија – открива нашиот соговорник и потсетува дека не треба да бидеме се плаши од високи температури:

– Температурата е одбранбен механизам, исклучително ефикасен дури и ладнокрвни животни ја покачуваат температурата кога се болни. Рибите ја зголемуваат температурата на телото кога се болни. Тоа е природен механизам за убивање вируси и бактерии. Само ако детето изгледа лошо, ако има главоболка ако е слабо, тогаш температурата треба да се спушти – заклучува д -р Бранимир Несторовиќ и ги советува родителите да не користат парацетамол за да ја намалат температурата од антипиретици бидејќи е на листата на канцерогени супстанции во Калифорнија.

Извор: Телеграф.рс

Advertisement