Д-Р Мајкл МОЗЛИ Тврди: Оваа ефтина намирница НАЈБРЗО ги топи масните наслаги!

Лекарот го откри најдобриот начин за губење на несаканите килограми без да поминете низ исцрпни диети. Евтината храна која сите ја имаме секогаш во домот носи одлични резултати и создава долготрајно чувство на ситост.

Д-р Мајкл Мозли е надалеку познат по неговите совети за здрава исхрана и здраво слабеење без „пеколни“ диети и гладување. Сите веќе знаат какви последици може да има нашиот организам ако често јадеме пецива од пекара, но и пиеме кафе на празен стомак.

Сепак, малкумина знаат дека тост лебот, кој многумина прво го вклучуваат во своето мени кога се одлучуваат за порестриктивна форма на исхрана, всушност не придонесува за слабеење. Она што често треба да го имате на трпеза кога е појадокот во прашање се јајцата, без разлика колку се термички обработени.

Advertisement

Јајцата , всушност, имаат нискокалорична вредност и обезбедуваат долготрајно чувство на ситост.

„Подгответе ги јајцата на вашиот омилен начин, направете матени јајца или сварете ги, не е важно. Јас сум голем љубител на јајца, не држат сити долго време, а можете да додадете и малку шунка, чаден лосос, зеленчук“, рече тој.

Кога станува збор за споменатиот тост леб, докторот советува да го избегнуваме, а ги навел и причините зошто тоа треба да го правиме.

„Воопшто не препорачувам тост, многу луѓе појадуваат кога се на диета, но се работи за празни калории. Тостот е само јаглехидрат и не треба да го започнувате денот со него“, истакна д-р Мозели.

Докторот изјавил и дека треба да пиеме многу вода наутро, бидејќи децата носат еден вид ризик од дехидрација – голем дел од дневниот внес на вода доаѓа од сочната храна што ја јадеме.

„Пијте многу вода бидејќи нема да ја добиете со вообичаената исхрана, па можно е да чувствувате жед и да имате проблеми со варењето“, заклучил доктор Мајкл Мозли

Advertisement