Д-р Воислав Перишиќ зборуваше за содата бикарбона и нејзиното влијание врз здравјето.

Луѓето често „лечат“ разни тегоби со сода бикарбона, која е универзално средство не само за здравјето туку и за домаќинството. Но, кога станува збор за телото, дали третманите со оваа состојка имаат ефект?
Гастроентерологот, професор д-р Војисалав Перишиќ, во утринската програма на ТВ Прва објасни што е вистина, што е заблуда, кој од овие „народни лекови“ всушност можат да му наштетат на нашето здравје.

„Сега е вистинско време да се работи на подигнување на имунитетот, да се подготвиме за сезоната на грип и вируси. Колку оваа состојка може да ни помогне?”
Сода бикарбоната е натриум бикарбонат и е нормален дел од составот на нашиот организам. Важно е да се измери нивото на бикарбонат во телото. Имате примери кога пациент е доведен во многу сериозна состојба. Прво што се прави е да се провери дали има ацидоза, што значи мерење на нивото на бикарбона“, вели тој.

Д-р Перишиќ откри и како му помогнал на бебе да се ослободи од габи на јазикот, кога лековите веќе не можеле да помогнат.

Advertisement

„Стар рецепт – 1 dl вода од чешма и 1,5 лажичка сода бикарбона. Се раствора, па земате газа и го потопувате прстот во смесата и го користете за чистење на усната шуплина. Габите не поднесуваат сода бикарбона, не поднесуваат алкална средин. Потребно ви е едно 6-7 пати да ја чистите усната шуплина со сода секој пат после оброк за да ги отстраните наслагите од кандида“, објасни д-р Воја.

Постојат бројни приказни за старински лекови дури и за најтешките болести, на болните им се советуваат разни народни рецепти, а докторот остро негира дека сода бикарбона се користи како лек за рак.

„Содата не помага во лекувањето на ракот, може да помогне само на пациент кој е во лоша состојба од некаков малигнитет, а има ацидоза“, објаснува д-р Воја и негира бројни натписи и приказни дека оваа храна помага да се излечи рак. Сода бикарбона ги олеснува стомачните проблеми, дури и самиот професор Перишиќ призна дека ја зема кога има потреба. Сепак, постои ограничување. Овој „лек“, сода растворена во вода, делува половина час, но проблемите поради кои се зема се враќаат по тоа време…

„Привремено олеснување на диспепсијата, за тоа е добра“, посочува д-р Воја.

А дали треба да ја пиеме секојдневно, како што некои препорачуваат или може да ни наштети, професорот Перишиќ вели:

– Содата за половина час ќе ни ја промени pH вредноста. Многу луѓе страдаат од гастритис, објаснува докторот и вели дека многу луѓе имаат симптоми наутро.
Тоа е таканаречениот утрински секрет, кога киселината ќе почне да се лачи. Со натриум бикарбонат ќе го ублажиме тој проблем во желудникот и ќе заборави. Ефектот е крајно привремен“, посочува д-р Воја.

Многумина користат раствор од сода за плакнење на грлото и усната шуплина, особено за болки во грлото. Дали овој народен „лек“ е воопшто ефикасен?

“Усната шуплина е полна со бактерии, тие создаваат ферментација, се создава ниска рН а тоа е кандида. Ако се исплакнеме со сода бикарбона, ја креваме рН над 7,45 и таа исчезнува. Се согласувам дека помага”, објаснува гастроентерологот.

Во програмата во живо зборуваше и пациент кој боледува од фоликулитис, како што објасни, има гнојни мозолчиња по целото тело…

“Многу мажи се депилираат, предизвикувајќи воспаление на корените на влакната. Што да се прави? Се мие два пати на ден со антисептик сапун и се депилира правилно. Не би било лошо еднаш дневно да се мие целото тело со антисептички раствор. Бактериите од кожата влегуваат во косата, во овој случај најважна е хигиената“, советува докторот.

На продажба можете да најдете обична и сода бикарбона која се користи за медицински цели. Дали има разлика меѓу нив и дали е џабе да се купи „обичната“ зошто медицинската е драстично поскапа?

„Нема разлика. Разликите се всушност толку мали, тие се практично маргинални. Ве молам, немојте да купувате медицинска, за волја на Бога не трошете ги парите! Разликата е во малата количина на натриум бикарбонат во сода бикарбона…“ објаснува докторот.

И вечното прашање, дали храната треба да се мие со сода бикарбона особено кога на децата им се дава храна која не е млечна. Дали овошјето и зеленчукот треба да се мијат во растворот?

– Апсолутно да!

Оваа храна е многу ефикасна против кандида, особено ако се работи за вагинална инфекција.

„Растопете 7 g сода во 1 dl вода и наводнете ја вагината со тој раствор. Габата не поднесува алкална средина. PH на нашиот дигестивен систем е алкална, а содата го одржува тоа. Ако вредност јадеме многу шеќер, таа е пореметена. Сепак овде не помага содата, туку диетата“, забележува професорот.

извор:MONDO

Advertisement