Кромидот има моќно дејство на кожата, помага во обновувањето на клетките на кожата и го активира производството на колаген, што пак значително ги намалува лузните и брчките.

За максимални резултати, нанесете облоги од кромид барем еднаш дневно. Можете да го користите кромидот во чиста форма или да го користите во мешавина со вашиот омилен хидратантен крем.

Ако вашата кожа е чувствителна, ви препорачуваме да направите тест пред да го користите овој производ. Само нанесете на кожата во внатрешниот набор на лактот, држете 20 минути и следете ја реакцијата на кожата. Ако нема реакција, можете да користите облоги и маски врз основа на кромид.

За да ги забрзате и подобрите резултатите, препорачуваме употреба на разни адитиви на кромидот.

Advertisement

Компресот од кромид е многу лесен за подготовка и исто така многу економичен: потребен ви е кромид, морска или хималајска сол, мелен овес и растително масло.

Подгответе 1 лажица пире од кромид, додадете 1 лажичка хималајска или морска сол, добро измешајте, па додадете 1 лажица мелен овес и една лажичка маслиново масло, кокосово масло или ленено масло.

Нанесете ја оваа смеса на чиста кожа 20 минути еднаш дневно додека не ги постигнете саканите резултати, а потоа исплакнете со млака вода.

Со нанесување секоја вечер брзо ќе се ослободите од брчките, старечките дамки, лузни и воспаленија.

Advertisement