Има доволно докази дека лимонадата од куркума и бибер го подобруваат расположението и ја убиваат депресијата, а истовремено го забрзуваат метаболизмот и слабеењето.

Состојките потребни за овој пијалок со четири чаши се следните:

  • 4 чаши ладна вода,
  • 2 лажички куркума во прав,
  • 4 лажички јаворов сируп или мед,
  • 1 лимон или лимета,
  • 1 портокал,
  • прстофат црн пипер.

Подготовка:

Сите состојки ставете ги во стаклена тегла и убаво измешајте. Пијте свеж бидејќи сокот не треба да отстои повеќе од еден ден, а се препорачува да се чува во фрижидер.

Advertisement

Една чаша од овој сок дневно е доволна за подобрување на расположението, зајакнување на имунитетот и чистење на организмот. Исто така, сокот се препорачува за оние кои сакаат да ослабат, бидејќи ги топи килограмите со забрзување на метаболизмот.

Advertisement