Луѓето кои патат од мигрена знаат дека ова е страшна болка, од која, речиси, не може да се ослободи. Мигрената може да ве вознемири.

Тоа може да го уништи животот. Што е уште полошо, не е секогаш можно да се победи со лекови против болки.

Но, што да се прави во такви случаи? Малкумина знаат дека постои метод кој им помага практично на сите луѓе. Тоа е метода од традиционалната и народната медицина, која во денешно време повеќе е критикувана отколку поддржана. На вас е да одлучите, но не чини ништо да се обидете.

Предложениот метод за лекување на мигрена е многу едноставен: се што ви треба е сок од лимон.

Advertisement

Прво треба да изберете сол. Идеална да биде квалитетна. Најдобро е да користите хималајска сол, бидејќи е збогатена со минерали. Оваа сол содржи 84 елементи, што е повеќе од добро, ако се земе предвид дека науката знае 118.

Солта може да ве спаси од главоболки, мигрена, да го зголеми нивото на серотонин во крвта, да го зајакне нервниот систем и да ја нормализира киселинско-базната рамнотежа во организмот.

Значи, она што треба да направите е да земете чаша свежо исцеден сок од лимон и да додадете 2 лажички сол. Промешајте, префрлете во поголем сад и додадете чаша вода. Напитокот промешајте го и испијте го во една голтка.

Вкусот е далеку од пријатен, но овој пијалок делува моментален, како да е вистинска магија!

Advertisement