Многумина од нас би сакале да спијат како мечка во зима, бидејќи со неа секогаш доаѓа и сезоната на грип, настинки, вируси и разни воспаленија.

Тогаш лекарските ординации се преполни со пациенти, а можеби е подобро пред самите да отидете таму да пробате некој од лековите на нашите баби кои со векови ја бркале болеста од дома.

Имено, една од намирниците која секојдневно ја користиме во готвењето со векови била лек за многу болести.

„Зошто треба да умре човек кога жалфија расте во градината?“, праша Хипократ, спомнувајќи растение кое исто така се користи како антибиотик илјадници години.

Advertisement

Жалфијата (Salvia officinalis) е особено добра за грло, респираторни инфекции, како и за инфекции во устата.

Корисен е и за стомачни инфекции и цревни проблеми, а помага и за намалување на треската, треската и болките во телото кои се јавуваат на почетокот на настинката и грипот.

Арапите, како и Кинезите и Римјаните, верувале дека жалфијата е клучот за долговечноста. Има антибактериски, антигабични и антивирусни својства.

Од друга страна, научно е докажано дека циметот може да ги убие повеќето бактерии, дури и оние кои се отпорни на стандардни антибиотици, а помага и против ешерихија коли.

Само една лажичка цимет, покажа истражувањето, убива 99,5 отсто од тие бактерии за три дена на собна температура.

Затоа не би било лошо да пробате барем некој од овие рецепти:

ракија од жалфија

Потопете околу 250 гр листови жалфија во 1,5 литар ракија, по можност лозова ракија. Се остава да отстои три недели, се процедува и се меша со 1,5 кг неутрален багремов мед.

Истурете во стаклени шишиња и оставете да отстои уште три недели. Повремено тресете, а кога ќе истече тоа време, пијте по малку секој ден.

Тинктура од жалфија за превенција на болести

Во децилитар 70% етил алкохол ставете 20 грама исечкани листови жалфија. Се остава да отстои на топло еден месец.

Процедете и спијте во шише. Додадете 10 до 15 капки тинктура во малку вода, сок или чај три пати на ден. Забрането е за трудници и деца!

Жалфија и цимет против бронхитис

Растопете две лажици шеќер, па прелијте со половина литар млеко, како кога правите тост млеко.

Кога ќе зоврие тргнете го од оган и додадете една лажичка сечкана жалфија и половина лажичка цимет.

Оставете да отстои десет минути, а потоа процедете и пијте три пати во текот на денот.

Извор: stil.kurir.rs

Advertisement