Многу жени имале проблеми со зачнувањето што ги направило несреќни и барале каков било начин да се излечат.

Со помош на оваа мешавина успеале и сега се презадоволни од ефектот, пишува „ Мој.ба “. Смоквите секако се меѓу најздравите видови овошје, но многумина не се запознаени со неговите лековити својства. Без разлика дали се свежи или суви, смоквите се богати со голем број здрави фитонутриенти, антиоксиданси и витамини.

Сочната и слатка смоква е едно од првите плодови во кои уживале нашите древни предци

Можно е луѓето да одгледувале смокви пред пченицата, јачменот и мешунките.

Advertisement

И покрај ниската калорична содржина (само 74 калории на 100 g), смоквите содржат растворливи диететски влакна, минерали и витамини.

Свежите смокви се ценети поради нивното изобилство на антиоксиданси како што се каротини, танини, лутеин и хлорогена киселина.

Освен тоа, свежите смокви содржат високи количини на антиоксидантни витамини како што се витамините А, Е и К.

Антиоксидансите не штитат од слободните радикали чии деструктивни ефекти можат да доведат до предвремено стареење, деменција, срцеви заболувања и рак.

Во исто време, истражувањата покажуваат дека хлорогената киселина го балансира нивото на шеќер во крвта.

Лековитите својства на смокви и нивната употреба во алтернативната медицина

Подолу ќе споменеме неколку позначајни методи на лекување со употреба на смокви. Прочитајте како се користат смоквите во народната медицина и кои болести и тегоби може да ги лекувате смоквите (овошје и други делови од растението).

Смокви против пченка

Да, точно е дека може да се ослободите од пченката со помош на смокви. Покрај тоа, со помош на смокви можете да ги отстраните брадавиците од телото. Во продолжение дознајте како.

За да ги отстраните пченките, доволно е преку ноќ на болното место да ставите до половина исечени свежи смокви. Затегнете ја смоквата за да го покрие пределот на рожницата и стојте преку ноќ. Наутро извадете ја смоквата и измијте ги нозете во топла вода. Оваа процедура ќе ги отстрани пченките наоколу во рок од неколку дена по апликацијата, додека потешките случаи ќе бараат до пет ноќни третмани.

Смоквите можат да спречат запек (запек)

Доколку страдате од запек, пробајте го овој лек со смокви. Всушност, тоа не е лек, туку уживање во смокви во текот на денот. Добро е да се знае дека веќе во 3 овошки од смокви можеме да најдеме дури 5 грама природни влакна. Високата концентрација на природни влакна во смокви ќе помогне во здравата функција на цревата и ќе поттикне редовно одење во тоалет. Добро е што смокви делуваат и обратно. Имено, редовното консумирање умерени количини свежи смокви може да спречи дијареа.

Диета со помош на смокви

Природните влакна во смоквите помагаат во намалувањето на тежината и затоа смоквите често се препорачуваат за дебелите луѓе. Сепак, нивната висока калорична содржина може да резултира и со зголемување на телесната тежина, особено кога се консумира со млеко. Неколку смокви се доволни за да ја добиете препорачаната количина на хранливи материи, па затоа е важно да не се прејадувате.

Смоквите можат да го намалат нивото на холестерол во крвта

Свежите смокви содржат пектин. Пектинот е растворливо природно влакно, кое лесно се минува низ дигестивниот тракт, а со тоа го отстранува вишокот холестерол и го пренесува во екскреторниот систем за да се отстрани од телото. Како растворливи влакна, пектинот од смокви, исто така, го стимулира здравото движење на дебелото црево. Смоквите можат да имаат лаксативно дејство, бидејќи се една од најважните влакнести намирници на располагање. Високите количини на влакна во вашата исхрана можат да имаат корист за целокупното здравје преку спречување на одредени видови на стомачни заболувања, како и рак на дебелото црево.

Конзумирањето на суви смокви ги намалува шансите за коронарна срцева болест

Сувите смокви содржат фенол, омега-3 и омега-6 масни киселини. Сите овие се масни киселини кои го намалуваат ризикот од коронарна срцева болест. Понатаму, овие киселини имаат инхибиторно дејство врз триглицеридите, што значи дека го намалуваат нивниот вкупен број. Триглицеридите се уште еден главен фактор во различни срцеви заболувања.

Тие можат да спречат рак на дојка

Научниците открија врска помеѓу влакната во смокви и намалување на инциденцата на рак на дојка. Тие веруваат дека содржината на влакна во смокви штити од рак на дојка. По менопаузата, хормоналната рамнотежа кај жените често може да варира. Телото е меѓусебно поврзан систем, така што овие хормони влијаат на имунолошкиот систем, што пак влијае на способноста на антиоксидансите да се борат против слободните радикали. Слободните радикали се главен фактор за развој на рак, така што смоквите се грижат за таа дополнителна линија на одбрана така што му обезбедуваат влакна на телото.

Контрола на дијабетес со смокви

Американското здружение за дијабетес ги препорачува смоквите како третман со богати влакна што помага да се промовира функционална контрола на дијабетесот. Листовите од смокви го намалуваат количеството на инсулин што е потребно кај пациенти со дијабетес кои треба редовно да земаат инсулински инјекции. Листовите се богати со калиум кој помага да се регулира количината на шеќер што телото го апсорбира после оброк. Големото количество на калиум може да гарантира дека шеќерот во крвта и падот на шеќерот се поретки, па смоквите можат многу да им го олеснат животот на дијабетичарите. Сепак, за ваква апликација добро е да се консултирате со лекар или фитотерапевт.

Превенција на хипертензија (висок крвен притисок)

Луѓето обично консумираат натриум во форма на сол, но ниските нивоа на калиум и високите нивоа на натриум може да доведат до хипертензија. Смоквите се богати со калиум и малку натриум, па затоа се совршена заштита од ефектите на хипертензијата. Исто така, ги прави релаксирачка храна која може да ги смири вашите нерви и да донесе мир во вашиот ден. Јадете смокви и намалете го ризикот од висок крвен притисок.

Чај од смоква лист

Чајот од лист од смоква се користи за лекување на бронхитис. Овој чај е многу лековит и за други здравствени проблеми, а имаме и текст напишан на оваа тема. Прочитајте како да направите чај од смоква лист и што лекува.

Имено, природните хемикалии во листовите од смокви ги прават идеална компонента за чајна база. Чајот од лист од смоква е популарен за различни респираторни состојби како бронхитис и се користи и како начин за спречување и намалување на симптомите на астма.

Смоквите се користат и за лекување на полово преносливи болести

Смоквите традиционално се користат во индискиот потконтинент и во некои други делови на светот како седатив за лекување на сексуално преносливи болести. Голтањето или локалната примена на овие овошја делува на ослободување од сексуално преносливите болести, иако потребни се дополнителни истражувања за точниот опсег на симптоми и болести врз кои се позитивно погодени смоквите.

Третман на сексуална дисфункција

Со векови, билкарите ги препорачуваат смоквите како начин за намалување на сексуалната дисфункција како што се стерилитет, издржливост или еректилна дисфункција. Тие беа главен дел од митологијата и културата, а најчесто се сметаа за моќен додаток на плодноста и сексуалноста. Нивниот вистински успех како афродизијак е под знак прашалник, но огромната количина на вредни витамини и минерали е веројатно причината за ненадејниот бран на издржливост што луѓето погрешно го толкуваат како * сексуален бран. Потопете 2-3 смокви во млеко преку ноќ и јадете ги наутро за да ги подобрите вашите сексуални способности.

Смоквите ќе ги зајакнат коските

Смоквите можат да ја зајакнат коскената маса и да ги направат вашите коски здрави и силни. Знаеме дека смоквите се богати со калциум, кој е една од најважните компоненти за зајакнување на коските и за намалување на ризикот од остеопороза. Тие се исто така богати со фосфор кој го промовира формирањето на коските и повторното растење доколку има било каква деградација на коските.

Спречување на губење на калциум во урината

Можно е луѓето чија исхрана е богата со натриум да почнат да губат калциум во урината. Високата содржина на калиум во смокви помага да се избегне оваа состојба и ја регулира содржината на отпад во урината. Ова ја намалува загубата на калциум додека сè повеќе ја отстранува количината на урична киселина и други штетни токсини од вашето тело.

Превенција на макуларна дегенерација

Главната причина за губење на видот кај постарите лица е макуларна дегенерација. Овошјето како смокви се добра помош за избегнување на овој вообичаен симптом на стареење.

Олеснете ја болката во грлото со смокви

Високата содржина на слуз во смокви помага за лекување и заштита на болки во грлото. Смирувачката природа на смокви и нивните природни сокови може да ја ублажат болката и стресот на гласните акорди.

Суви смокви како суперхрана

Смоквите често се јадат и сушат, па ќе напишеме малку за сувите смокви. Научете малку за сувите смокви и дознајте кога се добри за вашето здравје.

Суви смокви

Знаеме дека сувите смокви имаат висока содржина на минерали, витамини и антиоксиданси. Важно е да знаете дека сувите смокви сепак имаат значително повеќе калории од свежото овошје, поради што не се добри доколку следите диета. И свежите и сувите смокви содржат значителни количини на витамини од групата Б, а да не зборуваме за ниацин, пиридоксин, пантотенска киселина и фолна киселина.

Овие витамини се вклучени во метаболизмот на јаглени хидрати, протеини и масти. Б-комплексот е важен за функциите на мозокот, особено за доброто расположение.

Сувите смокви се богати со минерали како што се калциум, цинк, калиум, селен, железо и бакар. Железото и бакарот се потребни за создавање на црвените крвни зрнца, додека калиумот е важна компонента на клетките и телесните течности и помага во регулирањето на отчукувањата на срцето и крвниот притисок.

Варените смокви (како чајот) помагаат при болести на мозокот, болки во грлото и белите дробови.

Лекување со смокви

Со смокви можете да лекувате разни болести. Веќе спомнавме кога се добри смоквите, па сега ќе напишеме неколку конкретни примени на смоквите во народната медицина.

Ако имате изгореници и рани, тогаш можете да земете сува смоква и да ја сварите во млеко или вода. Потоа пресечете ја смоквата на половина и ставете изгореница или рана. Ако се работи за поголема изгореница, згответе повеќе смокви и ставете ги половините на заболеното место. Секако, пред да ги користите сварените смокви, оставете ги малку да се изладат за да не станат премногу жешки.

Смоквите можат да бидат добар природен лек за херпес. Овде се користи листот на растението, а не плодот како што многумина би помислиле. Земете еден помек лист смоква и лесно изџвакајте го. Потоа исплакнете ја устата со вода. На овој начин можете да ги отстраните раните и сите слични чирови во усната шуплина.

Користете смокви за да ги отстраните плускавците. Земете свежи листови смоква и тријте ги на плускавците, неколку пати на ден. Погрижете се млекото од листовите да стигне до блистерот или на крајот од триењето на блистерот, капнете неколку капки млеко од стебленцето што сте го откорнале.

Свежото овошје од смоква може да ги отстрани пченките наоколу. Земете една свежа смоква, пресечете ја на половина и потпрете го тој месест дел на блистерот. Прицврстете со завој и оставете ја смоквата да делува преку ноќ. Наутро извадете ја смоквата и потопете ја ногата во топла вода десет минути. По околу еден час, обидете се да ги отстраните пченките наоколу. Ако тоа не успее, повторете ја постапката до пет пати или повеќе од пет ноќи.

Луѓето кои имаат проблеми со камења во бубрезите можат да го пробаат овој лек. Секој ден, еден месец, сварете 6 свежи смокви во 2 dcl вода и јадете ги.

Сувите смокви можат да помогнат при болки во грлото. Исечкајте ги во блендер и измешајте ги со домашен мед. Полека цицајте го овој препарат кога ќе почувствувате потешкотии при голтање или користете го за ублажување на кашлицата.

За добро варење, направете го следново: Исечете 4 смокви и 4 суви сливи, а потоа прелијте ги со 2dcl вода. Смоквите и сливите оставете ги преку ноќ во водата, а наутро исцедете ја течноста и испијте ја. Овошјето можете да го јадете. Овој лек помага и против запек – запек, а го регулира и варењето.

Смоквите се одличен природен лек за акни. Со вилушка направете паста од 3 свежи смокви и 1 лажица јогурт. Нанесете ја оваа паста на лицето. Измасирајте го и оставете го на кожата 15-20 минути да се исуши, а потоа исплакнете. Истата паста можете да ја нанесете на усните за да се ослободите од испуканите усни и мртвите клетки.

Смоквата е природен лек за бактерии во желудникот. Најдобриот природен лек против бактерии во желудникот или цревните болести се подготвува од смокви и маслиново масло. Оваа статија ја објавивме и претходно, па ви препорачуваме да ја прочитате. Овде накратко ќе напишеме дека лекот лесно се подготвува, а ви треба само тегла, малку квалитетно маслиново масло и пар суви смокви.

Сувите смокви и јаболков оцет ќе го отстранат вишокот маснотии од телото. Ако имате проблеми со висок холестерол, природен лек за смокви и јаболков оцет ќе ви помогне за кратко време.

Advertisement