ЗА ОВА СЛАТКО СЛАТКО ВИ ТРЕБААТ САМО 4 СОСТОЈКИ: Ќе го освои вашето СРЦЕ! (ВИДЕО)

Воодушевете го семејството со ова домашно уживање…

Денеска ви претставуваме рецепт за џем од дуња од кујната на вашата баба.

Неопходно е :

Advertisement
 • 1 кг дуња
 • 800 гр шеќер
 • 1 лименка лимон и грст ореви
 • Подготовка:

  Дуњите исчистете ги и ставете ги во два литра вода во која сте исцедиле лимони или 1 лимонтус (може и грејпфрут) да не поцрни.

  Во друго тенџере сипете 2 литри вода, а потоа изрендајте ги дуњата од сокот од лимон и ставете ги да се варат 6-7 минути.

  Во вториот шерпа се става шеќер, се додава околу 200-300 мл вода и се вртат и со решетка се вадат дуњите и се додаваат во шеќерот од спанаќот. Гответе околу еден час за слатко да се зготват и кога ќе избијат густи бели меурчиња и дуњите ќе станат стаклени слатко.

  По желба можете да додадете и ванилин шеќер. Кон крајот исечете ги прстените од еден лимон. Џемот жежок може да го прелиете во тегли и да го превртите или шерпата да ја покриете со влажна крпа за да е најдобро да преноќи и потоа истурете во тегли и затворете.

  Целиот рецепт погледнете го во видеото:

  Advertisement