Растејќи, секогаш кога настинував, мајка ми ми правеше млеко со куркума. Нежната топлина од куркума ми го стопли грлото и го зајакна телото. Често посакувам да можам да го пијам овој еликсир цела зима.

Бидејќи здравствените придобивки од куркумата се веќе добро познати на западниот свет, се прашував зошто не пијам куркума секој ден? – пишува Тејал Пател.

Бидејќи сум веган, повеќе не ја претпочитам опцијата за млеко, но куркумата во топла вода е исто толку ефикасна и стана главна ставка на мојата утринска рутина.

Не сте запознаени со ефективните ефекти на куркумата? Дозволете ми да ве потсетам. Куркумата е портокалово-жолт зачин од Индија, дел од семејството ѓумбир.

Advertisement

Во Ајурведата, куркумата е позната како моќен антиоксиданс кој се бори со канцерогените слободни радикали, а исто така е антисептик и има природно антиинфламаторно дејство.

Куркумата е неизбежна во индиската кујна, но ако не јадете индиска храна секој ден, како да го вклучите овој прекрасен зачин во вашата исхрана?

Едноставно! Зачинете ја топла вода со лимон. За дополнителна нишка на доблест, додадете малку цимет кој има анти-воспалителни својства и може да го стабилизира нивото на шеќер во крвта (што значи дека ќе јадете помалку и ќе се чувствувате задоволни подолго).

Компоненти:

  • 1/4 лажичка куркума
  • Сок од половина лимон
  • цимет (по избор)
  • 1/8 лажичка мед
  • лажичка кокосово масло
  • 1 чаша топла (не жешка) вода, а вие можете да користите чаша топло млеко по избор (бадеми, соја)

Подготовка:

Откако ќе ја загреете водата, додајте куркума, сок од лимон и мед, лажичка кокосово масло и добро измешајте. Куркумата ќе се смести до дното на чашата, затоа мешајте ја водата додека пиете, и така целосно ќе ја искористите куркумата. Осигурајте се дека пиете вода додека е сЕуште топла.

Додавањето куркума во топла вода е ефтино, благо по вкус и ефикасно делува на секој систем во телото. Додавањето на овој моќен зачин во вашата исхрана е една од најдобрите работи што можете да ги направите за вашето долгорочно здравје.

Извор: атма

Advertisement