Црниот дроб е орган кој помага во обновувањето на крвта, го стимулира варењето и го зајакнува имунитетот на организмот. Покрај тоа, црниот дроб ја прочистува крвта и ги елиминира токсините од неа. Затоа, здравиот црн дроб е еден од главните виновници за доброто расположение, виталноста и чувството дека сте полни со енергија.

Ако сакате да го одржувате вашето тело здраво, тогаш треба да посветите посебно внимание на функцијата на црниот дроб. Овој орган треба секојдневно да се чисти, бидејќи го чисти вашето тело од штетните материи кои се акумулираат во него, пишува Доктор Типстер.

Средството за чистење на црниот дроб е многу едноставно. Се што ви треба е една лажичка цеден лимон и маслиново масло, кои ги мешате и пиете секое утро, на празен стомак. После тоа можете да појадувате.

Овој пијалок можете да го подготвите без проблем бидејќи веќе ги имате двете состојки во вашата кујна.

Advertisement

По само еден месец ќе почувствувате позитивна промена. Вашата кожа ќе изгледа подобро, темните кругови ќе исчезнат како и дигестивните проблеми. Маслиновото масло ги чисти црниот дроб и жолчката, а лимонот е богат со витамин Ц, кој е добар за намалување на холестеролот.

Овој рецепт е многу едноставен, така што напитокот за чистење на црниот дроб лесно се претвора во секојдневна навика.

Advertisement