Пред неколку векови, кога Римјаните слушнале за привлечноста на куркумата, барале таа да биде испорачана во Рим и наскоро овој зачин станал најважниот третман за убавина за жителите на овој град.

Оваа маска е одлична за акни, црвенило, темни дамки, темни кругови, влакна на лицето и брчки. Совршен производ за вашето лице!

Пред да ја нанесете подготвената маска, добро би било да носите облека што нема ништо против да се извалка или воопшто да не носите облека. Добро би било да носите и ракавици, бидејќи куркумата може да ја пожолти кожата на прстите и ноктите.

За да ја подготвите оваа прекрасна маска од куркума, потребни ви се следниве состојки:

Advertisement
  • куркума
  • брашно
  • бадемово масло
  • млеко
  • чинија
  • лажица

Подготовка

Во сад ставете 2 лажици брашно и 1 лажичка куркума и додадете 1 лажица бадемово масло и исто толку млеко за да добиете кремаста смеса, промешајте. Прво исчистете го лицето, а потоа нанесете ја подготвената крема. Оставете ја маската на лицето 20 минути, а потоа исплакнете со топла вода.

Акни, црвенило, воспаленија, темни дамки, темни кругови, коса и брчки, сето тоа може да се третира со оваа прекрасна маска која, како што можевте и самите да видите, многу лесно се подготвува.

Advertisement