Високиот холестерол и крвниот притисок не се шега. Водат до разни болести, срцеви и други. Дополнително, ќе доведе до блокирање на крвните садови, а со тоа и до срцев и мозочен удар. Затоа не треба да си играте со него.

Променете ги навиките во исхраната, не внесувајте големи количества сол, шеќер и масти бидејќи тоа ќе го зголеми крвниот притисок и нивото на холестерол. Покрај тоа, вашите садови ќе бидат затнати.

Исто така, треба да се движите повеќе и да престанете или барем да ги намалите цигарите и алкохолот. Овде ќе ви покажеме лек, кој со правилна исхрана може драстично да го подобри вашето здравје. Ќе го зајакне имунолошкиот систем, ќе го исчисти телото од токсини и ќе го намали крвниот притисок и холестеролот.

Компоненти:

Advertisement
  • 1 чешне лук
  • Мала лажица јаболков оцет (секогаш земајте во мали количини, бидејќи во поголеми дози и честа употреба доведува до разредување на крвта)
  • Чаша сок од лимон
  • Мала лажица мед
  • Малку рендан ѓумбир.

Подготовка и начин на употреба:

Сите состојки измешајте ги во блендер, добиената смеса ставете ја во сад и потоа чувајте ја во фрижидер. Земете една лажица од овој лек пред појадок и уште една пред вечера. Не земајте повеќе од 2 лажици на ден.

Advertisement