Сезоната на јаболка е и ние мора да ги искористиме сите придобивки што можеме да ги добиеме од вкусното и здраво овошје. Ако јадеме по едно јаболко секој ден, ќе се чувствуваме многу поздрави.

Но, што знаеме за чајот од јаболка и за што е навистина добар? Во денешната статија ќе зборуваме главно за топлиот пијалок подготвен од нашето омилено есенско овошје. Со што помага чајот од јаболко? Овој пијалок е традиционален за Турција. Таму редовно се консумира и високо се цени.

Со чајот од јаболко можеме да се заштитиме од настинки и грип во есен и зима. Тоа е одлична алатка за превенција и поради оваа причина треба да ја вклучиме во нашето мени. Кора од јаболко содржи урсолна киселина, која всушност ја одржува мускулната маса. Токму оваа киселина е способна да не заштити од високо ниво на шеќер во крвта и зголемување на лошиот холестерол. Важно е да не се лупат јаболката кога се прави чај.

Друга важна предност на топлиот пијалок е тоа што со него можеме многу лесно да ослабеме. И тоа не е сè што можеме да добиеме од ароматичниот чај. Со него успеваме да го исчистиме нашето тело од токсини и штетни материи, што повторно води до губење на тежината. Што можеме да третираме со мешавина од ЈАБОЛО и КУРКУМА?

Advertisement

Кога правите чај, можете да ги користите лушпите од овошјето или самите јаболка. Запомнете дека кората содржи најмногу корисни материи. Пред да започнете со подготовка на топлиот пијалок, добро измијте го овошјето и потоа исечете го на парчиња. Оставете ја водата да зоврие, додадете ги овошјето и каранфилчето. Смесата се остава да врие околу 50 минути и дури потоа се додава циметот. Држете на шпорет уште 20-30 минути. Откако чајот е готов, засладете го со мед. Една шолја чај од овој напиток е доволна за да се чувствувате многу посвежо, свежо и тонизирано. Бидете здрави и грижете се за себе!

Прочетете целия материал на следния линк: https://www.actualno.com/health/zashto-e-vajno-da-piem-chaj-ot-jabylka-vseki-den-news_1665347.html © Actualno.com

Advertisement