Слабеењето е секогаш процес кој бара трпение и силна волја. Сепак, многу луѓе пребрзо се откажуваат и претпочитаат да следат строги режими и диети за побрзо губење на тежината.

Ова не е најдобрата опција, бидејќи повеќето од предлозите на Интернет водат до јо-јо ефект. Значително нов метод за слабеење е водата со чие утро на празен стомак. Гарантира брзо слабеење без потреба од диета и гладување. Дали треба да си веруваме еден на друг?

Факт е дека чии семиња се суперхрана богата со многу корисни хранливи материи. Антиоксиданси, витамини, минерали и влакна – фосфор, цинк, манган, селен, омега-3 масни киселини, амино киселини, калциум, магнезиум и многу повеќе. се само некои од нив. Заедно со ова, сепак, чија има висока калориска вредност. Околу 100 грама содржи 490 калории.

За споредба, шолја чијашто калории е еднаква на парче торта. Значи, ако не следите режим додека пиете вода и продолжите да јадете многу, тогаш најверојатно нема да изгубите тежина, и обратно.

Advertisement

Чија има голем број на придобивки за нашето здравје, но повторно напоменуваме дека порциите треба да бидат во нормални и умерени количини за да ги искористиме неговите благотворни ефекти. Влакната, протеините и мастите во него ја подобруваат функцијата на цревата и го забрзуваат метаболизмот.

Од друга страна, комбинацијата на вода со која ќе создаде чувство на ситост, кое ќе трае подолго од вообичаеното. На овој начин нема да чувствувате постојана глад и ќе ја намалите храната што ја консумирате во текот на денот.

Истражувањата покажуваат дека чии семиња позитивно влијаат на липидниот профил, го балансираат нивото на холестерол и шеќер во крвта, како и добро се грижат за правилното функционирање на дигестивниот систем.

Водата со чие утро на празен стомак нема сама по себе да доведе до сон за слабеење. Сепак, одлична идеја е да се задржи ситоста подолго време и да се угаси гладот. Ако заедно со него се трудите да се храните здраво, тогаш резултатите може да бидат позадоволителни.

Но, ако продолжите со нездрав живот и обилна исхрана, не очекувајте овој пијалок да ве спаси. Кога го подготвувате, внимавајте семките да бидат добро набабрени пред јадење. Доколку не чекате доволно долго и веднаш го испиете напитокот, тие ќе ви отечат во стомакот, што може да доведе до последици и непријатност како запек, дијареа, надуеност, варење, болки во стомакот, гасови и друго.

Не верувајте слепо на секој „трик“ на Интернет и добро истражувајте пред да започнете режим или диета.

Advertisement