Ви го препорачуваме овој интересен рецепт кој ефикасно ја намалува болката и долгорочно ќе ја елиминира болката, дури и за неколку години.

Доколку сте физички неактивни, внимавајте, може да ве „нападне“ остеохондроза. Не штеди никого, а во ризичната група спаѓаат речиси сите, не само средовечните луѓе. Учениците се повеќе се жалат на симптомите на остеохондрозата.

Збирот на сите симптоми поврзани со цервикалниот ‘рбет и рамениот појас се нарекува цервикален синдром (синдром на вратот). Проблемите се манифестираат во нивото на вратот и главата, рамениот појас, меѓускапуларната област, а се карактеризираат со болка во вратот која може да биде остра или досадна, главоболка, несвестица, болка во рамената и горните екстремитети, тинитус, заматен вид, пецкање. сензација, намалена подвижност на главата и вратот, зголемен мускулен тонус на парацервикалните мускули како и неможност за извршување на секојдневните активности.

Меѓутоа, доколку навреме ги препознаете овие симптоми и започнете со превенција, ќе избегнете земање лекови.

Advertisement

Ви го препорачуваме овој интересен рецепт кој ефикасно ја намалува болката и долгорочно ќе ја елиминира болката, дури и за неколку години.

Потребно е да се подготви едноставна смеса за масажа со сол и нерафинирано растително масло.

Откако ќе го измешате маслото, истурете ја смесата во стаклено шише и затворете го. Неколку дена подоцна ќе добиете лесна смеса.

Нанесете ја оваа смеса на кожата секое утро; масажа на места каде што чувствувате болка. Започнете со две или три минути масажа, а потоа додадете уште две или три минути секој ден. Откако ќе завршите со масажата, избришете го вратот со топла крпа или крпа, бидејќи понекогаш нанесувањето на оваа смеса може да доведе до иритација на кожата. Посипете бебешка пудра на местото што сте го масирале на крајот.

Овој третман трае десет дена и ќе ви помогне да ја стимулирате циркулацијата на крвта и да ја подобрите регенерацијата на мускулите, коските и ‘рскавицата. Најдобрите резултати ќе бидат видливи по осум до десет процедури.

Примената на овој лек ќе ви помогне да го вратите протокот на крв во вратот и ‘рбетот, да ја намалите појавата на главоболки и да го подобрите видот. Сето тоа се должи на фактот дека ќе ги отстраните токсините од вашето тело, што ќе резултира со нормализирање на метаболизмот.

Advertisement