За време на бројни тестови, се откри дека брусницата е многу корисна во лекувањето

Во текот на бројни тестови, се откри дека брусницата е многу корисна во третманот на инфекции на уринарниот тракт.

Научните студии покажаа дека сокот од брусница е исклучително ефикасен лек против бактеријата Ешерихија коли и дека го намалува ризикот од нејзиното повторно појавување за 20%.

Проантоцијанидините, соединенија со кои боровинките се богати, се смртоносни за бактеријата Ешерихија коли, бидејќи не дозволуваат таа да се „залепи“ за површинскиот слој на матката и мочниот меур.

Advertisement

Покрај тоа, брусницата е добра во борбата против габата кандида.

Ако имате проблеми со ешерихија, ви предлагаме да направите пијалок од брусница, кој може да ви помогне да оздравите.

Рецепт за пијалок од брусница

Потопете една лажичка свежи брусница во 2 дл врела вода.

Оставете ги да отстојат 5-10 минути и пијте го пијалокот додека е уште жежок.

Ако немате свежи брусници, можете да користите и сушени.

Advertisement