Повеќето од нас не се свесни дека во нашето тело живеат овие морничави „гости“… Паразитите и токсините му ги одземаат на телото сите хранливи материи што ги внесуваме преку храната и го лишуваат нашиот организам од неопходните супстанции.

Кога ќе се наталожат токсини во цревата, се чувствуваме уморно и немаме енергија, постојано ни се спие, а се зголемува и ризикот од други болести, бидејќи нашиот имунолошки систем е ослабен. Исто така, последиците се гледаат и на нашето тело. Кожата станува сува, а косата слаба.

Еден од знаците дека во вашето тело се појавиле непоканети гости е потребата за благо.

Затоа, добро е одвреме-навреме да правите детокс на телото. Комбинацијата од овие две состојки дава одлични резултати.

Advertisement
  • Состојки:
  • 2 лажици (20 г) ленено семејство
  • 1 лажиче (2 г) каранфилче

    Приготвување:
    Сомелете ги каранфилчето и лененото семе во прав, па измешајте ги. Додавајте по една лажица од смесата во чаша млеко, јогурт или кефир.

  • Земајте ја оваа напивка три дена во континуитет, секое утро, па направете пауза. Доволно е да го применувате прочистувањето 2-3 пати годишно.

    Advertisement