Ги топи масните наслаги и им помага на луѓето кои се борат со вишокот килограми, но и дека е многу добар за кожата

Според прегледите на научните истражувања, здравствените придобивки од користењето на црн пипер се движат од антиоксидантни и антиинфламаторни до антитоксични ефекти.

Зачин кој ве тера да кивате, а на повеќето луѓе не им се допаѓа неговиот специфичен остар мирис… Погодувате, тоа е бибер. Овој сеприсутен зачин мора да се додаде во супи, чорби, мелено месо и маринади, но бидејќи содржи бројни витамини и антибактериски својства, вреќата со зрна бибер треба да биде задолжителен дел од сечија домашна аптека.

Руската народна медицина ги истакнува лековитите својства на пиперката, особено во случаите на најчестите настинки и кашлица, кога се препорачува, пред се, добро да ја изберете храната што ја јадете. Покрај пиперката, благотворно делува и на органите за варење со тоа што го спречува создавањето на гасови и дијареа, но и го забрзува излачувањето на урината и штетните токсини.

Advertisement

Интересно е што биберот ги топи масните наслаги и им помага на луѓето кои се борат со вишокот килограми, но е многу добар и за кожата. Имено, нането содржи пиперин, состојка која делува како стимулатор за размножување на пигментите, што може да помогне дури и во лекувањето на витилиго.

Сепак, биберот не е за секого. Лекарите предупредуваат дека овој зачин може да предизвика контраиндикации кај луѓе кои имаат анемија, акутни заболувања на мочниот меур и бубрезите, како и улцеративен колитис. Не се препорачува да се консумира во големи количини дури и по операции на желудникот или цревата.

НАСТИНКА

За лекување на класичната настинка, направете таблети од зрна бибер и грозје, така што ќе ги извадите семките од грозјето и наместо тоа ќе ставите едно зрно пиперка. Земете ја оваа таблета четири до пет пати на ден, 30 минути пред оброците.

ВИСОКА ТЕМПЕРАТУРА

Истурете половина лажичка зрна бибер во чаша црвено вино, варете 10 минути и процедете. Пијте пред спиење кога сте настинати или висока температура.

КАШЛИЦА, АНГИНА, БРОНХИТ

Помешајте една лажица мелен црн пипер со чаша мед и земајте една лажичка од оваа смеса три пати на ден. Во смесата можете да додадете и четвртина лажичка рендан ѓумбир. Помага и во лекувањето на кашлицата ако измиете грам црн пипер во прав со вода и земате три пати на ден пред јадење.

БОЛКА НА ЗАБОТ

Со мелениот црн пипер втријте ги непцата над забот кој ве мачи и болката постепено ќе исчезне. Се препорачува два или три пати неделно да ги миете забите со мешавина од сол и мелен црн пипер, бидејќи така го спречувате развојот на кариес и го освежувате здивот.

ГАСОВИ ВО ЦРЕВОТА

Ловоров лист со средна големина сомелете го во прав и измешајте го со прстофат мелен пипер. Од добиениот прав изедете една кафена лажичка и веднаш потоа испијте топол зелен чај.

БОЛКИ ВО ЗГЛОБОВИТЕ

Помешајте една лажица мелен црн пипер со чаша маслиново масло и оставете ја смесата да се вари пет до 10 минути. Изладете и процедете. Масирајте ги мускулите во случај на болка, ишијас, слабост, невритис на фацијалниот нерв, проблеми со зглобовите и осификација.

БРАДАВИЦИ

За да се ослободите од висечките бенки и брадавици, нанесете тенок слој прашок измешан со мелен пипер.

УНИВЕРЗАЛЕН СЛОГ

Измешајте мелен пипер, мед и брашно во ист сооднос. Нанесете облоги од оваа смеса на болни места кога страдате од настинки, ревматизам и невралгија.

МОЌ И ПОТЕНЦИЈАЛ

Измешајте мелен пипер со шеќер во прав во сооднос 1:1. Растворете половина лажичка од смесата во шолја млеко и испијте.

Advertisement