Иако главно се јавува во старост, поради стареењето на лигаментите и зглобовите, може да се припише и на лошото држење на телото или долгото носење несоодветни обувки. За среќа, постои ефикасен природен лек кој може да ви помогне да ја излечите болката, без оглед на причината.

Овој рецепт се состои од состојки богати со бромелаин, витамин Ц, силициум и магнезиум, кои не само што ги смируваат болките во колената и зглобовите, туку и ги зајакнуваат тетивите и лигаментите.

Компоненти:

  • 1 чаша вода,
  • чаша овесна каша,
  • чаша сок од 100% портокал,
  • 2 чаши коцки ананас,
  • лажичка циметола чаши мелени бадеми и
  • малку мед.

Подготовка:

Advertisement

Во тенџере со вода ставете ја овесната каша и оставете ја да се вари неколку минути. Потоа оставете да се излади пред да го додадете во блендерот. Додадете ананас, бадеми, цимет, сок од портокал и малку мед по вкус. Добро измешајте додавајќи малку вода додека не ја добиете саканата густина.

Земете ја смесата секојдневно и болката ќе исчезне, а зглобовите, тетивите и лигаментите ќе станат посилни. Ќе почувствувате значително олеснување следниот ден.

Извор: курир/народна медицина

Advertisement