Легендата вели дека гледачот го добил латинското име Еуфразија по грчката благодат Еуфросиини (чие име значи радост), бидејќи ги воодушевува сите додека ги лекува очите.

Популарно го нарекуваат и „очите на Богородица“ и „видовиотка“ бидејќи вековната традиција потврдила дека е идеален природен лек за очни болести. Луѓето го користат илјадници години.

Алхемичарот Арнолдус Виланованус го пофалил „Vini Euphrasiati tantopere celebrati“, велејќи дека им го вратил видот на оние кои долго време биле без него.

Истражувачот Хилдамус верувал дека може да го подобри видот дури и кај оние над 70 или 80 години.

Advertisement

Vidac и денес е достапен и ефикасен лек за сите оние кои страдаат од болести на видот и очите, без разлика на возраста, инфекции или други причини.

Состав и лековити својства
на vidac Vidac содржи гликозид ринантин, витамин Ц, есенцијални масла, смоли, горчливи материи и еуфрастан киселина. Народната медицина во неа го препознала единствениот лек кој може да помогне при сериозни проблеми со очите. Го смирува воспалението на очите, го поттикнува заздравувањето, делува против вируси и бактерии во окото, ја ублажува сувоста и болката во очите.

Ефикасно е за очен притисок и замор на очите по долг период поминат на компјутер, во провев и во зачадени места.

Тој носи олеснување и е природна алтернатива на конвенционалните капки за очи и други лекови кои се користат за лекување на проблеми со очите.

Може да помогне со следниве проблеми:

 • инфекции на очите
 • алергиски реакции
 • иритис (воспаление на ирисот)
 • блефаритис (воспаление на очниот капак)
 • кератитис (воспаление на рожницата)
 • воспаление на очните капаци
 • воспаление на солзните канали
 • миопија
 • сувост или замор на окото
 • иритации – чад, смог, замор на очите поради користење на компјутер
 • глауком и интраокуларен притисок

Ова лековито растение кое со векови се користи во народната медицина се користи и во хомеопатијата.

Таа користи третман за вид базиран на Euphrasia c30 за лекување на воден исцедок од очите, придружен со чувство на печење и болка предизвикана од силна светлина.

За подобар вид со помош на чај и облоги
За лекување на сите проблеми со очите, достапен е свеж растителен сок или сушен видак. Можете да направите природни капки за очи од свеж сок или да го користите за облоги.

Направете природни капки на следниов начин: разредете свеж сок од жалфија со дестилирана вода и капнете две капки во окото.

Друг начин е да се подготви чај како купка за плакнење на очите или за облоги.
Половина лажичка суви билки прелијте ги со 2 dcl зовриена вода и оставете да отстои 1-2 минути. Процедете ги и исплакнете ги очите со млак чај 2-3 пати на ден. Можете да направите и облоги од млак чај. Оставете ги на очите околу 5 минути, додека не забележите дека компресот се исуши. Во текот на ноќта, можете да го оставите компресот подолго. Секогаш користете само свежо сварен чај. Ако имате многу чувствителни очи, разредете го чајот со зовриена, млака вода.

За лекување на потешки воспаленија, можете да измешате кантарион со невен, камилица или анасон за да помогнете во ублажување на симптомите и побрзо заздравување.

Со овој третман, за зајакнување на оптичкиот нерв, се препорачува да се зема 1-2 пати на ден прстофат (на врвот на ножот) мелени сушени билки сперма, орално (можете, на пример, да го додадете во супата ).

Обвивки против јачменот
Пет лажички од растението прелијте ги со 250 мл топла вода и оставете десет минути, па процедете. Исцедените билки завиткајте ги во газа и потпрете се на јачменот. Држете го компресот 5-7 минути. Топлината ќе помогне да се исчисти јачменот и да се забрза закрепнувањето на окото.

Чај за зајакнување на видот
Две лажички сушени билки истурете два децилитри врела вода, оставете да отстои поклопено петнаесет минути, повремено мешајќи, па процедете го. Пијте 3 пати на ден по шолја чај, секогаш свежо сварен и незасладен.

Ефикасно кај други здравствени заболувања
Иако е најпознат по лекувањето на очните болести, vidac помага и при респираторни проблеми како бронхитис, настинка и грип. Ја ублажува стомачната болка и го намалува варењето.

Се препорачува и за поленска треска, бидејќи го ублажува кинењето на очите, пецкањето и црвенилото на окото. Позитивно делува на главоболки, несоница и анксиозност.

Малку е познато за лековитите ефекти на видот при труење со никотин или алкохол, каде што ги ублажува ефектите на токсините во телото.

Забелешка
Vidac не треба да се зема во прекумерни количини, затоа е важно да се следат препорачаните дози и совети за подготовка. Во случај на тешки болести, задолжително консултирајте се со фитотерапевт пред употреба.

Оралните напади треба да ги избегнуваат бремени жени, доилки, лица со компликации на жолчката, акутни гастрични и дуоденални улкуси и заболување на црниот дроб.

Advertisement