Синузитисот е многу честа појава и речиси секој барем еднаш се борел со болен, отечен и затнат нос што ништо не помага. Откриваме како растенијата можат да ви го решат овој непријатен проблем.

Синусите се мали шуплини во внатрешноста на черепот кои се исполнети со воздух. Тие создаваат слуз или слуз кој има задача да ги навлажнува носните шуплини и да ги отстрани сите алергени или патогени честички. Кај синузитис, постои отекување на ткивото во внатрешноста на носните шуплини, па синусите се затвораат, а слузот и воздухот остануваат заробени во нив.

За исфрлање на слуз

Во случај на инфекции на горниот респираторен тракт, кивање и синузитис, вдишувањето може да биде од голема корист. Можете да користите сушени билки, но и есенцијални масла – концентрирани супстанции кои содржат многу миризливи компоненти кои ќе ви помогнат да останете здрави или да заздравите што е можно поскоро.

Advertisement

Едно од есенцијалните масла за оваа намена е еукалиптусот (Eucalyptus globulus). Треба да ја загреете водата, да додадете неколку капки од ова масло и да ја вдишите пареата. Комбинациите на масло од еукалиптус со масло од бор, нане или чајно дрво се исто така многу добри. Доколку имате проблеми со исфрлање на слузта од дишните патишта, комбинирајте ја со есенцијално масло од лимон.

Кодекс на хронични проблеми

Чајот од ѓумбир е од голема помош за сите кои страдаат од акутен или хроничен синузитис. Многу лесно се подготвува. Во шолја врела вода истурете една лажичка исушен корен или две лажички свеж корен, почекајте малку да се излади и голтка. Нема потреба да го цедите бидејќи ѓумбирот паѓа на дното од шолјата. Овој пијалок е фантастичен начин да се заштитите од настинки, грип и вируси кои ги напаѓаат дишните органи. Ѓумбирот содржи десетина соединенија кои имаат антивирусно дејство.

Чајот од ова растение е одличен за сите оние кои патат од акутен или хроничен синузитис

Босилекот е одличен лек за синузитис и главоболки предизвикани од синузитис. Една лажица сув босилек треба да се прелие со чаша врела вода, да се промеша, да се покрие и да се остави да отстои 20 минути. По тоа време, чајот се цеди и се пие топол. Од овој чај треба да пиете две или три шолји во текот на денот. Помага и вдишувањето босилек.

Ги елиминира инфекциите

Цветот се нарекува за зајакнување на имунитетот, против настинки и грип, за лекување на вирусни и бактериски инфекции на синусите. Ако има слуз што треба да се исфрли, цветот наречен добро се меша со цветот на лопен.

Вербена ги содржи горчливите иридоиди вербенин и вербеналин. Има антипиретично, аналгетско и антиинфламаторно дејство, но и антигабично дејство. Се користи во лекување на настинки и грип, ги ублажува симптомите на синузитис, ја елиминира слузта од грлото, овозможувајќи искашлување.

Мед за чистење на синусите

Медот со караница и анасон е одличен за чистење на синусите и дишните патишта. Свежиот корен од караница добро се мие, се лупи и се ренда, па веднаш се меша со 250 гр ливадски мед. Важно е брзо да се работи за да не оксидира рен и да не изгуби корисни сулфурни соединенија. Сè добро измешајте со пластична или дрвена лажица, додадете 12 капки есенцијално масло од анасон, промешајте уште еднаш. Да се ​​чува на темно и ладно место. Пијте по една кафена лажичка наутро и навечер со малку топла вода или чај од босилек.

Природни капки за нос

Листовите од маслинки и семките од грејпфрут може да се користат за правење капки за нос кои се препорачуваат за оние кои страдаат од синузитис.

Две лажици листови од маслинка (антивоспалително) треба да се прелеат со 200 мл ладна вода и да се додадат 20 мелени семки од грејпфрут, што има изразено антибактериско дејство. Додадете четири лажички морска сол. Оставете да зоврие, варете две минути, па тргнете од оган, оставете да отстои еден час.

Процедете го во чисто и суво шише со пипета и употребете го како капки за нос. Ставете по 20 капки во секоја ноздра три пати на ден. Капките се чуваат во фрижидер до три дена, а потоа треба да се направат нови.

Advertisement