Истурете го ова во мијалникот и одводот ќе се отпушти без водоводџија

Затнат мијалник е проблем со кој се соочува секоја домаќинка. Но, само искусните домаќинки знаат како да се справат со проблемот без интервенција на водоинсталатер. Во овој случај, на помош доаѓаат некои народни лекови, кои делуваат ефикасно и се сосема безбедни за употреба. Сода бикарбона и вода за отпушување на мијалникот Сода бикарбона може да се справи со нечистотијата и затнувањето без да им наштети на пластичните цевки.

Измешајте 200 гр сода и 100 гр сол. Добиената смеса истурете ја во мијалник, истурете вода што врие и почекајте 15 минути. Сода бикарбона и оцет за да се отпушти затнат одвод на мијалникот Овој метод е исто толку ефикасен како и оние предложени погоре. Но, во овој случај наместо вода се користи оцет. Во мијалникот истурете 100 гр сода и исто толку оцет. Со вриење целосно ќе се растворат маснотиите и нечистотијата.

Отпушување на мијалникот со лимонска киселина Растворете околу 10 g лимонска киселина во 200 g вода и оставете ја течноста да зоврие. Топлата смеса истурете ја во мијалникот.

Advertisement
Advertisement