Пченкарното брашно или гризот имаат многу позитивно влијание врз здравјето на човекот. Палентата не содржи глутен и се препорачува за сите возрасти.

Здравствени придобивки од палентата
Палентата во својот состав содржи природни масти, односно каритеноиди и токму тие здрави маснотии се заслужни за нејзините моќи што поттикнуваат подобра и поквалитетна функција на цревата.

Пченката содржи и голема количина на фосфор, магнезиум, цинк, калиум, бакар, селен и манган.

Благодарение на пченката што ја содржи, палентата има многу малку калории, па затоа е идеален оброк за слабеење. Таа е еден од најдобрите и најефикасните производи што се препорачуваат кога станува збор за диети.

Advertisement

Зајакнувањето на клетките на дебелото црево исто така е уште една од предностите што била забележана кај луѓето што ја вклучиле палентата во своите редовни оброци. Освен што ќе ги зајакне, палентата исто така има антиоксидантно дејство на целиот организам, не само на цревата.Го намалува холестеролот, благодарение на добрите масти што ги содржи, како и влакната и сложените јаглехидрати. Па така, палентата ќе ја спречи и појавата на вишок килограми.

Како правилно се приготвува палента?

Во лонец ставете 3 и пол шолји вода.
Потоа, додајте малку масло и прстофат сол.
Кога сето тоа ќе зоврие, намалете ја температурата на минимум и сипете една шолја пченкарна палента, постојано мешајќи.

Употреба:
Се препорачува да употребувате дрвена лажица, поради оксидацијата на металните лажици. Нема да погрешите и ако ги додадете вашите омилени семиња или зеленчук.

Advertisement