Со текот на годините, флексибилноста на крвните садови се намалува, а нивните ѕидови претрпуваат промени кои ги прават подложни на бројни болести.

Како може лукот да ви помогне во чистењето и одржувањето на виталноста на срцето и крвните садови? Ви нудиме неколку предлози…

Важно:

За овие рецепти да бидат ефективни, треба да го промените и вашиот животен стил, што не значи дека треба да прифатите строго намалена диета, туку само да ја намалите потрошувачката на масна и висококалорична храна и да јадете повеќе овошје и зеленчук и други здрави храна!

Advertisement

Лимон и лук

Се што ви треба се четири чешниња лук и четири лимони. Лимонот и лукот сомелете ги ситно и смесата префрлете ја во сад.

Додадете 500 ml топла вода и веднаш потоа затворете го садот. Можете да го отворите садот и да ја консумирате смесата по три дена.

Нутриционистите препорачуваат консумирање на 100 ml од оваа течност три пати на ден.

Брзо и ефикасно

Потребни ви се 200 гр лук, три лимони, мала главица кромид и 200 гр мед.

Се што треба да направите е добро да ги сомелете состојките и да ги измешате. Од оваа смеса земете по една лажица половина час пред секој оброк.

Advertisement