Познато е дека доволно е да се исчистат цревата од слуз, фекални наслаги и други паразити за да се ослободите од многу болести.

За 70 години од животот низ нашите црева поминуваат 100 тони храна и 40 илјади литри течност, што доведува до заклучок дека во желудникот се таложат 15 килограми фекални наслаги, токсичен отпад.

Тие ни ја трујат крвта и предизвикуваат непоправлива штета на нашето тело.

Дека цревата се валкани сведочат честите запек (запек), нарушен метаболизам, дијабетес, прекумерна или недоволна тежина, болести на бубрезите и црниот дроб, болести на слухот и видот, лоша кожа, коса и нокти и други болести кои се движат од артритис до рак.

Advertisement

Со помош на клизма може да се исчисти само мал дел од дебелото црево – 40-50 кантим метри, а лекувањето на лаважата на цревата со помош на специјална опрема е скапо, долготрајно и не е безопасно за цревната микрофлора.

Конзумирањето на 1-3 лажици брашно од ленено семе може целосно да ги исчисти дебелото и тенкото црево од долготрајна слуз, фекални наслаги, паразити, во рок од 3 недели, притоа целосно да ја зачува цревната микрофлора.

Чистење на цревото со брашно од ленено семе:

Овој метод овозможува брзо нормализирање на тежината и согорување на масните наслаги. Позитивно влијае на регулацијата на липидниот метаболизам.

Брашното од ленено семе е во состојба да ги апсорбира и елиминира токсините во телото, го намалува нивото на холестерол во крвта.

Индикации за употреба:

– воспалителни процеси на мукозната мембрана на горниот респираторен тракт, гастроинтестиналниот тракт

– гастритис, колитис, чир на желудникот и дуоденумот

– болести на уринарниот тракт, циститис, пиелонефритис

– прекумерна тежина, нарушен липиден метаболизам

Рецепт:

Конзумирајте ја оваа смеса 3 недели наместо појадок:

– 1 недела: 1 лажица брашно од ленено семе измешано со 100 мл кефир.

– 2 недели: 2 лажици ленено брашно измешано со 150 мл кефир

– 3 недели: 3 лажици ленено брашно измешано со 200 мл кефир.

Ако купувањето брашно од ленено семе е проблематично, купете ленено семе и сомелете го ситно.

Не складирајте неколку дена, семето може да изгори. Најдобро – нова порција секое утро.

Конзумирајте ја оваа смеса наместо појадок. Задолжително пијте вода, најмалку 2 литри на ден.

Одлични резултати се постигнуваат со конзумирање на медена вода.

Чистењето на цревата на овој начин се врши еднаш годишно. Бидете здрави!

Извор: uspesnazena.com

Advertisement