Обично просото е достапен, едноставен и навистина чудесен лек за лекување на бубрезите. Многумина тврдат дека просото им помогнало да заборават на проблемите со бубрезите.

Во народната медицина се користи како природен лек за лекување на уролитијаза (создавање на камења во урината и уринарниот тракт). Ефикасно ги чисти бубрезите, го елиминира песокот и слузот, ги отстранува ситните камења од бубрезите и мочниот меур, помага при женски болести и лечи циститис.

Инаку, просото е една од најпознатите житарки што има висока хранлива вредност и лековити својства. Ви предлагаме еден навистина прекрасен и ефикасен рецепт на руската народна медицина за лекување на бубрези, кој ќе помогне во чистење на бубрезите, излачување на слуз, песок и ситни камчиња.

Рецепт за отстранување на камења во бубрезите:

Advertisement

Навечер исплакнете 1 чаша (200 g) просо во топла вода. Во поголема тегла (3 литри) сипете го просото и прелијте ги 2/3 од теглата со врела зовриена вода. Покријте, завиткајте во нешто топло и оставете преку ноќ.

Наутро во теглата ќе забележите бела заматена течност. Ова е вашиот лек. Истурете ја оваа течност од теглата во друг сад. Пијте во текот на денот без ограничувања, во која било количина, кога сакате.

Не фрлајте просо. Гответе здрава каша и јадете ја за појадок. (1 чаша просо, 3 чаши вода, варете 15 минути). Вечерта по истата постапка подгответе нова порција за следниот ден. Оваа лушпа треба да се пие 10-15 дена.

Резултатот:

По 10-15 дена каменот ќе се стопи и ќе излезе заедно со урината, а бубрезите се чистат од песок, слуз и камења. Воспалението беше елиминирано, ткивата на бубрезите и органите на уринарниот тракт беа обновени.

Оваа житарка е достапна за секого. Не е скапо, можете да го најдете во сите продавници за здрава храна. Со внесување на просо во исхраната ќе придонесете за здравјето на бубрезите.

Превенцијата е она на што треба да размислите, бидејќи вашето тело ќе избегне потенцијални болести и ќе го исчистите на природен начин.

Мешавината од лимон и маслиново масло, која се користи за чистење на црниот дроб, исто така го стимулира распаѓањето на камењата и во жолчното кесе и во бубрезите.

Advertisement