Многу луѓе мешаат кефир и јогурт, кои се две сосема различни намирници. Иако е многу сличен на јогуртот, кефирот е совршено средство за зајакнување на имунитетот и забрзување на метаболизмот. Кефирот е еден од најефикасните пробиотици со многу бактериски култури, калциум, магнезиум, витамини Б12 и Д, фосфор и многу други корисни состојки.

Кефирот е млечен производ кој се добива со ферментирање на млечниот шеќер. Овој процес се одвива благодарение на печурките на кефир. Можете да го купите или да го направите сами. Кефирската диета нема временско ограничување и можете да ја применувате онолку колку што сакате или ви треба.

Сепак, седумдневната кефирска диета покажа неверојатни резултати во губењето на килограми, што може да биде од 4 до 7 килограми за една недела. Со седумдневна кефирска диета менито се состои од три оброци и една до две ужинки дневно, а пожелно е да се јаде во текот на денот за да не се чувствувате гладни.

Придржувајќи се до диетата, консумирајте само намирници од планираното мени, а многу е важно по завршувањето исхраната да остане избалансирана и нагло да не се префрлите на многу масна, зачинета и калорична храна, за да немате мала јо-јо ефект. Важно е да се напомене дека, иако диетата е многу ефикасна, доколку не ја вклучите физичката активност, бројот на килограми што ќе ги изгубите нема да надмине четири, додека со лесни вежби можете да постигнете максимален ефект од 7 килограми за 7 дена. .

Advertisement

Мени за седум дена

ДЕН 1.

Појадок: Чај или кафе, шолја кефир со 3 лажици ленено семе. (Ако се чувствувате гладни или не сити, можете да испиете уште една чаша кефир и лен). Ужина – овошна салата.

Ручек: Пилешка супа, 150 гр пилешко бело месо, варени моркови и сезонска салата по избор. За ужина две парчиња интегрален бисквит.

Вечера: Чаша кефир, парче леб од хељда и порција зелена салата (можете да додадете млад кромид и ротквици).

ДЕН 2.

Појадок: Чаша кефир со ленено семе. Ужина – две јаболка.

Ручек: Бела риба, варени компири (можете да додадете блитва или зелка) и салата од домати и пиперки со малку маслиново масло. За ужина со банана или парче диња или лубеница.

Вечера: Чаша кефир со ленено семе.

3 ДЕН.

Појадок: Чаша кефир со ленено семе. За ужина тост со малку мед и путер

Ручек: Супа од зеленчук, омлет од јајца и бебешки спанаќ и салата од краставици и кефир (варијанта на таратор салата, само со кефир наместо јогурт). За овошна закуска по ваш избор.

Вечера: Два варени компири и еден варен морков и чаша кефир.

ДЕН 4.

Појадок: Чаша кефир со ленено семе. За ужина, овошна салата или две овошја по избор.

Ручек: Пилешка чорба и салата од кисела зелка. Ужина – малку залак.

Вечера: Порција интегрален ориз со зеленчук и шолја кефир.

5 ДЕН.

Појадок: Чаша кефир со ленено семе. За овошна закуска по ваш избор.

Ручек: Супа, телешко – околу 150 грама и динстаен зеленчук и салата од млада зелка. За ужина овошен јогурт (по можност не купен – направете сами од јогурт и парчиња овошје)

Вечера: Чаша кефир и неколку парчиња интегрален бисквит.

6 ДЕН

Појадок: Чаша кефир со ленено семе. За овошна закуска по ваш избор.

Ручек: Мусака од тиквички, салата од кефир, краставица, лук и парче леб од хељда. За ужина, грст јаткасти плодови – лешници, бадеми и ореви.

Вечера: Риба на скара -150 гр, парче интегрален леб, зелена салата и зелен чај.

7 ДЕН.

Појадок: Чаша кефир со ленено семе. За ужина, овошна салата по избор.

Ручек: Говедски стек во сос од домати и салата од зелка. Закуска 2 – банана.

Вечера: Парче интегрален тост со малку путер и кефир измешан со ленено брашно.

Кефирот е природен пробиотик, па освен што ќе ја регулира телесната тежина, ќе воспостави и рамнотежа во работата на вашите црева и дигестивен систем.

Оваа диета не се препорачува за луѓе кои имаат нетолеранција на лактоза.

Извор: stil.kurir.rs

Advertisement