Циметот има посебно место во кинеската народна медицина и се смета за една од најдобрите природни состојки за настинка и грип . Обично се користи во комбинација со чај и свеж ѓумбир.

Тоа помага да се зајакне имунитетот, а покрај тоа ги ублажува и дигестивните проблеми. Ако почнете да го консумирате овој пијалок, сигурно брзо ќе видите многу други придобивки.

ПОДГОТОВКА:

Вечерта пред спиење, ставете две лажички цимет и една лажичка мед во 200 мл врела вода. НареНдАЈте околу една лажичка свеж ѓумбир, потоа додадете три лажици сок од лимон и покријте со чинија.

Advertisement

По половина час, испијте половина од овој пијалок, најдобро би било навечер пред спиење. Пијте ја другата половина наутро кога ќе станете на празен стомак.

Пробајте и сигурно ќе видите позитивни ефекти!

Advertisement