Подготовка: 30 мин Готвење:60 мин Вкупно: 90 мин Нутритивна вредност: 500 kcal

Одлична идеја е како да подготвите домашна кисела зелка, дури и ако живеете во станбена зграда и немате можност да ставате зелка во лименки бидејќи ве загрижува мирисот.

Овој рецепт го правам веќе неколку години и се уште не ме разочара! Тоа е исто така многу практично решение, на пример, ако живеете во зграда како мене. А најдоброто е што зелката трае цела зима, дури и до следната сезона.

Плус, тоа е одличен избор за оние кои едноставно не сакаат или не можат да користат класични лименки од кисела зелка. Еве го мојот рецепт за кисела зелка на мрзлив начин:

Advertisement

Производи: зелка; сол (20 гр. сол на 1 кг зелка)
Подготовка: Потребно е да се користат тврди и зрели глави од зелка, кои мора добро да се измијат. Ситно исецкајте или изрендајте, а потоа соберете ја целата зелка во големо тенџере.

Потоа додадете ја солта (1 лажица на 1 кг зелка) и мешајте со рака додека солта не се распореди рамномерно. Потоа ставете малку тежина на зелката (како даска) и покријте го горниот дел со памучна крпа. Оставете 2-3 часа додека зелката не го ослободи сокот.

Откако зелката ќе остане малку, пробајте ја во случај да и недостасува сол и додајте по потреба. Ќе забележите дека за тоа време зелката испуштила многу сок и почнувате се да префрлате во теглите (зелката, заедно со одвоениот сок). Користете чисти и стерилизирани тегли.

Рачно или со голема лажица наполнете ги теглите со зелка, а одозгора рамномерно распоредете го сокот. Не ги преполнувајте теглите, оставете 1-2 прсти во теглата и ставете мрежа / пластична гума одозгора.

И друг мој совет до тебе. За време на процесот на ферментација, зелката не се затвора со капак. Само покријте ги теглите со чинија или крпа и оставете ги во плакарот или на друго темно и суво место 7 дена додека зелката е ферментирана.

По ферментацијата, затворете ги теглите со соодветен капак и зелката е подготвена за употреба. Тоа е се!

Advertisement