Експертите за храна велат дека одговорот на прашањето колку една торта може да стои во фрижидер зависи од неколку состојки има во неа.

Празниците се во полн ек, а многумина од нас имаат остатоци од вистински гозби во куќата што ги подготвувавме претходните денови и уживавме со семејството и пријателите.

Обично ја преценуваме количината на колачи што ги подготвуваме или гостите не сакаат да ги послужат во преголем волумен, поради што тортата во фрижидер е вообичаена глетка. Но, дали знаете колку торта можеме да издржиме во фрижидер? Тоа во голема мера зависи од тоа како се подготвува, велат експертите за безбедност на храна.

Печениот колач кој нема свежи состојки, како што е чоколадната торта, може да остане во фрижидер три до четири дена. Но, овошните колачи или оние кои содржат крем од јајца, крем сирење или шлаг на база на млеко, мора да се јадат во рок од два дена, во спротивно можно е на нив да се формираат штетни бактерии.

Advertisement

Ќе знаете дека нешто не е во ред ако кората се исуши и филот почна да се одвојува во течност и мрсна компонента. Исто така, ако колачот има овошен фил и овошјето изгледа лигаво, не свежо, веднаш фрлете го остатокот од колачот.

Advertisement