Вистинско време е да се работи на зајакнување на одбранбениот систем!

Комбинацијата на овие три намирници ќе ги елиминира масните наслаги, но и ќе го забрза вашиот метаболизам, со цел да се ослободите од штетните токсини од телото. Лукот, сокот од лимон и маслиновото масло се едни од најдобрите комбинации, како за имунитет, така и за слабеење.

Комбинацијата од лук и лимон го регулира шеќерот во крвта, го намалува бројот на триглицериди во крвта, ја подобрува циркулацијата, го регулира лошиот холестерол, но во исто време го подига нивото на добриот холестерол.

  • 1 лимон
  • 3 чешниња лук
  • 1 чаша топла вода
  • 3 капки маслиново масло

Оваа комбинација ги отстранува токсините од телото и го зајакнува имунитетот.

Advertisement

Подготовка:

Исечкајте го лукот, додадете вода, сок од лимон и маслиново масло. Добиената смеса оставете ја да отстои околу 20 минути. Промешајте и процедете во шолја. По желба можете да додадете мед или јаворов сируп.

Advertisement