Многу е важно да консумирате домашни супи и чорби во текот на зимскиот период бидејќи не само што го топлат организмот, туку и го штитат од настинки и вируси.

Денеска ви претставуваме рецепт за вкусна крем чорба од печурки и костени во која со сигурност ќе уживате:

 • Потребни состојки:
 • 450 гр. печурки
 • 250 гр. печени костени
 • 1 кромид
 • 3 чешниња лук
 • 2 компири
 •  2 лажички путер
 • 2-3 лажички маслиново масло
 •  5 шолји бујон од зеленчук или вода
 •  1 лажичка ким
 • мајчина душица
 • Начин на подготовка:
  1. Во поголемо тенџере на оган ставете го путерот и маслиновото масло, а потоа додајте го исечканиот кромид и динстајте околу 5 минути.

  2. Потоа додајте го и исечканиот лук, ситно исечканите печурки и мајчината душица. Динстајте со повремено мешање, околу 10 минути, се додека печурките не омекнат.

  Advertisement

  3. Додајте малку масло, а потоа додајте ги и костените па динстајте уште 2 минути.

  4. Во тенџерето додајте ги исечканите компири, бујонот од зеленчук и промешајте, па додајте и сол и црн бибер.

  5. Кога ќе започне да врие, поклопете го тенџерето, намалете го огнот и варете 25-30 минути.

  6. Тргнете го тенџерето од оган и изблендирајте ја смесата со рачен миксер.

  7. Вратете го тенџерето на оган, додајте го кимот и промешајте, а потоа варете уште 5 минути.

  Advertisement