Сланина – лесен начин да добиете крцкав и сочен оброк без постојано да го превртувате, да внимавате или да ги согорувате прстите од прскање маснотии.

Ова е начин да добиете крцкава сланина без постојано да ја вртите, да ја гледате или да ги согорувате прстите од прскање маснотии. Се што треба да направите е да го наредите директно во плехот. И изгледа одлично во чинија со јајца за појадок. Вкусно е покрај тоа што изгледа примамливо.

СЛАНИНА ВО РЕРНА
Подготовка:
Чекор 1

Загрејте ја рерната на 175 степени. Покријте го плехот со алуминиумска фолија. Наредете ја сланината во еден слој така што рабовите ќе се допираат или се преклопуваат.

Advertisement

Чекор 2

Печете во загреана рерна до саканата крцкавост, 10 до 15 минути. На парчиња салфетка извадете ја готовата и крцкава сланина која ќе го впие вишокот маснотии, а потоа послужете ја во чинија.

По оброк: 203 калории; протеини 13,9 g; јаглени хидрати 0,5 g; масти 15,6 g; холестерол 41,2 mg; натриум 865,2 мг.

Наздравие!

Advertisement