Потребно е:

  • 250 мл млако млеко
  • 20 гр свеж квасец
  • 50 мл. вода
 • 50 мл. маслиново масло
 • 1 лажичка шеќер
 • малку сол
 • 50 гр путер за премачкување
 • 500-550 гр брашно
 • малку афион или црн сусамПодготовка:
  Квасецот издробете го во млака вода и додадете една лажичка шеќер. Изматете го млекото, додадете го сварениот квасец, додадете го маслото, брашното и замесете помеко тесто и оставете да отстои 30 минути.

Расукајте на маса, измешајте, па поделете на 5-6 топчиња, обработете со рака и покријте 10 минути. Секое топче расукајте го во поголема чинија, премачкајте го со растопен путер и посипете со малку афион. Развијте втор … трет … и ставете го едното врз другото.

Со раце развлечете го тестото до дебелина од 1,5 см и поделете го на 8 триаголници. На поширокиот дел се просејува и се извлекува врвот, се врти и се завиткува во ролат од поширокиот кон врвот.

Се редат на плех. Покријте, па премачкајте со жолчка. Вклучете ја рерната на 220 степени и намалете ја на 200 во рерна 35-40 минути.

Advertisement

Наздравие!

Advertisement