Куркума и црн пипер – здрава магична комбинација!

Зачините се дел од нашата кујна. Често ги комбинираме за да ги зачиниме нашите јадења и да ги направиме уште повкусни. Доколку имате куркума и црн пипер, добро е почесто да ги комбинирате.

Оваа комбинација помага во регулирање на метаболизмот, го намалува ризикот од развој на канцерогени клетки и помага и за голем број други работи. Намалете го воспалението.

Експертите веруваат дека секој воспалителен агенс може да се контролира на почетокот. Секоја хронична болест има можност да се спречи на почетокот. Такви болести вклучуваат артритис, срцеви заболувања, цревни проблеми, Алцхајмерова болест, рак и други.

Advertisement

Комбинацијата на двата зачини ја зајакнува одбраната на телото. Тие се добри за здравјето на мозокот Куркуминот е активната супстанција која се наоѓа во куркумата. Во комбинација со црн пипер може да се намали ризикот од деменција, Алцхајмерова болест.

Исто така, комбинацијата на двете состојки го штити мозокот од дејството на слободните радикали, зголемувајќи го протокот на крв во мозокот и со тоа одржувајќи го во нормална состојба.

Подобрете го варењето Ако имате проблем со стомакот, тогаш комбинацијата од двата зачини може да биде корисна. Ги ублажуваат симптомите како надуеност, гасови и воспаление на дигестивниот тракт. Антивоспалителните супстанции, како и минералите во куркумата и црниот пипер, исто така ја подобруваат цревната перисталтика.

Намалете го ризикот од срцеви заболувања Една од најчестите причини за смрт во светот се срцевите заболувања. Куркуминот ја подобрува функцијата на ендотелијата. Ова е слој на епителни клетки кои ја покриваат внатрешноста на крвните садови и шуплините на срцето.

Нарушувањата во функцијата на овој дел од садовите се причина за проблеми со срцето, проблеми со згрутчување на крвта, крвен притисок и други. Намалете ја болката од артритис Комбинацијата на поправки ќе ја намали и болката при ревматоиден артритис и остеоартритис.

Тие се борат и со штетните слободни радикали, кои дополнително може да ја комплицираат состојбата кај пациентите со артритис.

Најдобриот дел е што можете да ги ставите во секое јадење. Тие се погодни за супи, хумус, јадења со ориз. Друга корисна комбинација е со топол пијалок. Загрејте го млекото и додадете малку од двата зачини.

Додадете и мед и цимет и веќе имате сосема нов начин на пиење млеко – корисен и пријатен. Како што можете да видите, природата создаде уникатни зачини кои не само што ги вкусуваат нашите јадења, туку се добри и за нашето здравје. Секако, можете да пиете и додатоци во исхраната со црн пипер и куркума.

Тие се направени од чист екстракт во висока концентрација и го стимулираат нашето тело. Тие се особено корисни за настинки и грип, како и за зајакнување на имунитетот во сезоните на грип.

Advertisement