Постојаната кашлица е карактеристичен симптом на бактериски или вирусни инфекции на дишните органи, кој е проследен со густ секрет во грлото, синусите и белите дробови, кој е залепен за ѕидовите на нашите бронхии и многу тешко се исфрла.

Во продолжение на статијата ви претставуваме решенија како на природен начин да се ослободите од слузта од белите дробови.

Рецепти за природни лекови

Доколку страдате од слуз во грлото и белите дробови, фитотерапевтите препорачуваат билни пијалоци кои го поттикнуваат исфрлањето на слузта и ја ублажуваат постојаната кашлица. За отстранување на густиот и насобран секрет се користат пијалоци на база на корен од бел слез, жалфија, ловор и црна ротквица.

Advertisement

Бел слез кај возрасни

Една лажица сечкан корен од бел слез прелијте со 2 dl ладна вода и оставете го покриено да отстои 6 до 8 часа, а потоа процедете и испијте во мали голтки. Пијте вака подготвен чај за искашлување пијте до два пати на ден без шеќер и резултатите нема да изостанат.

Бел слез, лен и жалфија за исфрлање на слуз кај децата

Белиот слез во интересна мешавина од чај со ленено семе и жалфија се покажа како исклучително ефикасен природен лек за подобро отстранување на лигите кај децата и возрасните.

Измешајте една лажица корен од бел слез, една лажица ленено семе и една лажица сув жалфија. Во шерпата прелијте 2,5 децилитри вода, а потоа додадете 100 гр жолт шеќер. Кога шеќерот ќе се раствори, додадете ја смесата од билки и еден лимон добро измиен и исечен на кришки. Гответе на умерена температура 15 минути, па тргнете го од оган и процедете. Земете една лажичка сируп 4 пати на ден додека не почувствувате подобрување. Сирупот против кашлица од лигите најдобро се чува во фрижидер.

Ротквица и црвен кромид

Како да се ослободите од слуз кај возрасните со помош на црна ротквица и црвен кромид? Истурете во блендер 2,5 децилитри сок од лимон, една полна шолја мед, една средна главица црвен кромид исечен на парчиња, шест чешниња лук и една голема црна ротквица, излупени и исечени на парчиња.

Блендирајте додека не се добие фина хомогена смеса. Потоа се става во стаклена тегла и се чува во фрижидер, па се остава да отстои една недела. После тоа, земајте го овој сируп за кашлица три пати на ден, по една лажица, 30 минути. пред главните дневни оброци.

Природни лекови за искашлување на слуз од белите дробови и синусите

Секретот од грлото и белите дробови, како и густите секрети од синусите често ни прават големи проблеми во текот на зимата. Вдишувањето на синусите само со солена вода не е доволно за целосно да се ослободите од непријатниот секрет. Еве уште неколку одлични народни рецепти за отстранување на лигите.

Пивски сируп и кафеав шеќер за искашлување на секретот од грлото

Во поголем сад истурете 150 гр кафеав шеќер и загрејте на умерена температура додека да се растопи и добие карамела боја, потоа додадете 5 децилитри пиво и варете 20 минути додека не добиете сируп со густина малку потенок од медот.

Шерпата тргнете ја од оган и оставете ја покриена да се излади, а потоа сипете го сирупот за да се извади милта во соодветна стаклена тегла и чувајте ја во фрижидер. Земете по една лажица три пати на ден пред најважните оброци.

Природен лек за искашлување на слуз кај децата

Едно од решенијата за ослободување од слуз кај децата ни нуди благ чај од липа. Ако го користите неколку дена, ќе ја ублажите кашлицата и ќе го забрзате исфрлањето на насобраниот секрет.

Овој чај со експекторанс го поттикнува и потењето, што е важно во случај на грип, настинка и настинка. Секогаш се пие додека е топло наутро и навечер, а многу лесно се подготвува:

Две мали лажици цветови од липа се преливаат со 5 дл зовриена вода, па се оставаат да отстојат 20 минути, по што добро се процедува. Засладете го чајот со квалитетен мед, додадете многу сок од лимон и земајте по една кафена лажичка секогаш кога ќе почувствувате иритирачка кашлица.

Како да се ослободите од слузта од грлото и носот со помош на ловоров лист?

Растопете 250 гр жолт шеќер на умерена температура до златно кафеава боја, но внимавајте да не изгори. Додадете 2,5 dl вода, 3 лажички жалфија и 3 мелени ловорови листови. Кога ќе зоврие, варете уште 3 минути, па извадете го од шпорет и оставете го покриено да се излади.

Да се ​​чува во стаклено шише, на ладно и темно место. Конзумирајте го овој препарат 3-4 пати на ден кога ќе се појави напад на кашлица. Редовно земајте го сирупот со експекторанс од слуз, додека не се исфрли сите секрети.

Како да ја ублажите упорната кашлица – рецепт

Во шерпа истурете три лажици ленено семе и 5 децилитри вода, па варете на умерена температура 10 минути. Потоа додадете една лажица сушена мајчина душичка и оставете ја покриена уште 20 минути. Потоа процедете и испијте една голтка загреан чај неколку пати во текот на денот.

Споделете ги овие совети со вашите пријатели!

Advertisement