Овој домашен медицински напиток помага при чир на желудникот и цревата, болести на бубрезите, напнатост, проблеми со коските…

Има многу лековити својства на копривата, растение кое долго време се користи за медицински цели. Покрај подготовката на чорби и сокови, од коприва можете да направите и исклучително лековито вино.

Измешајте 10 лажици листови и корења од коприва, една лажица пелин, една лажица мелени бобинки од смрека и две лажици ајдучка трева. Ставете ја билната смеса во литар црвено вино и оставете да отстои 12 часа.

После тоа, додадете 4 лажици мед во виното и варете околу половина час. Почекајте го вареното вино додека не се излади.

Advertisement

Земете една лажица топло лековито вино пред јадење.

Advertisement