Многумина од нас имаат проблеми со видот и сакаат да го зајакнат и да го спречат растот на диоптријата. Лекот кој овде ќе го наведеме многу помага во зајакнувањето на видот, а особено е корисен за миопија.

Освен што делува на очите, добро е и за кожата, косата, но и за целокупното здравје. За да го подготвите потребни ви се само 4 лесно достапни и не толку скапи состојки.

Компоненти

– 10 лажици мед
– 3 чешниња лук
– 4 лимони
– 200 грама ленено масло

Advertisement

Подготовка

Излупете го, изрендајте го и исцедете го лукот, а потоа додадете го лимонот што претходно го излупивте. Потоа додадете мед и ленено масло. Состојките убаво измешајте ги со дрвена лажица и добиената смеса ставете ја во фрижидер.

Земете го овој лек пред секој оброк, по една лажица. Не се шегувајте и нанесете го директно на очите.

Се надеваме дека оваа статија ви беше корисна, а за повеќе објави за здравјето не двоумете се и почесто посетувајте ја нашата веб-страница и споделете ја со вашите пријатели.

Advertisement