Комбинацијата на лимон, сол и бибер не само што може да ви послужи за зачинување на салатата, туку може да ја употребите и како лек за многу работи.
Еве што се лекува оваа комбинација…

Забоболка

Половина лажичка бибер и каранфилче ја лекуваат болката од забите. Исто така, важно е да избегнувате зашеќерена храна.

Настинка

Advertisement

Исцедете половина лимон во голема чаша со зовриена вода и додадјте мед. Ова е совршена комбинација за природно да се ослободите од грипот или настинката.

Крвавење

Лимонов сок на памук ќе ви помогне да го спречите крвавењето.

Воспалено грло

Болното грло можете да го излечите со една лажица свеж лимонов сок, половина лажичка бибер и лажичка морска сол во млака вода. Неколкупати дневно правете гаргара со оваа мешавина и болката ќе исчезне.

Камења во жолчката

Стврднатите течности кои се формираат во жолчното кесе се познати како жолчни камења кои покрај тоа што можат да бидат хируршки отстранети можат да се лечат и со природни лекови. 3 лажици маслиново масло, 1 лажица свеж лимонов сок и бибер помагаат наутро да се ослободите од жолчните камења.

Ранички на устата

Една лажица хималајска сол со топла вода после секој оброк може да ви помогне да се ослободите од штетните бактерии и да ги лекувате раничките во устата.

Гадење и повраќање

Гадењето можете да го избегнете со комбинацијата од бибер и лимон. Измешајте една лажица свежо цеден лимонов сок и лажичка бибер во млака вода. Пијте бавно сè додека не се чувствувате подобро.

Астма

Потребни ви се 10 зрна бибер, 2 каранфилчиња, 15 листови босилек и врела вода. Комбинирајте ги состојките и оставете ги да отстојат 15 минути, а потоа ставете ги во тегла и додадете две лажици мед. Смесата можете да ја чувате во фрижидер и до две недели.

Advertisement