Состојки:

 • 500 гр брашно
 • 1 кесичка сув квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 1 кафена лажичка сол
 • 1 јајце
 • 1 жолчка од јајце
 • 50 ml масло
 • 300 мл млеко
 • 80 гр путер
 • 4 чешниња лук
 • 2 стебленца свеж магдонос
 • 150 гр рендана моцарела

За премачкување:

 • 1 јајце
 • 3 лажици сусам

Подготовка:

Измешајте ги сите суви состојки.

Advertisement

Загрејте го млекото.

Изматете го целото јајце, жолчките и маслото.

Додадете брашно во млекото и јајцата. Направете меко тесто и оставете го да нарасне.

Потоа преместете го тестото и развлечете го на дебелина од еден сантиметар, па премачкајте го со путер во кој сте додале лук.

Посипете со сечкан свеж магдонос и рендана моцарела.

Тестото се става во плех, се остава да стаса околу половина час, па се премачкува со изматено јајце и се посипува со сусам.

Се пече во загреана рерна на 180 степени околу 50 минути.

Пријатно!

Advertisement