Лукот не е само прекрасен Леќата, туку и природен исцелител. Од античко време, луѓето ги користат сите негови делови, особено лушпите, за да се ослободат од болести.

Состав и лековити својства на лук лук
Главата лук содржи 0,1-0,36% испарливо масло. Овие соединенија се скоро целосно одговорни за фармаколошките својства на растението. Биолошкото соединение алицин е содржано во лушпата. Откриено е во 1940 година и има антимикробни ефекти, уништува вируси, габи, инфекции. Алицин обезбедува делови од лук со нетривијален вкус.

Официјалната медицина е заинтересирана за таква компонента на луксот од лук како кверцетин. Припаѓа на биофлавоноиди и еден од видовите на витамин П. Концентрацијата на голема количина кверцетин содржи најмоќни својства за чистење на организмот. Го намалува ризикот од срцев удар, ги елиминира алергиите и воспаленијата.

Лушпата од лук содржи и пектин, кој се бори против разни видови на неоплазми на тумори. Лукот се препорачува за луѓе кои живеат во области со проблеми со животната средина. Третманот со растение ги елиминира следниве видови на супстанции од телото:

Advertisement
 • токсини;
 • слободни радикали;
 • соли од тешки метали;
 • радиоактивни соединенија.

Лукот е откриен во секоја медицинска книга во изминатите илјада години. Името на растението се преведува како “сеидба”. Употребата на лушпи од лук елиминира многу проблеми:

 • ја намалува концентрацијата на холестерол;
 • го зајакнува васкуларниот и циркулаторниот систем;
 • елиминира неоплазми и тумори;
 • лечи проблеми со желудникот и цревата;
 • се бори со дијабетес;
 • промовира живост и наплив на сила.
 • поседува антифунгални и антивирусни својства.
 • Третманот на лушпи од лук е особено ефикасен за појава на вируси САРС. Пациентот ќе се чувствува многу подобро и ќе се опорави побрзо.

  Исто така, ќе ги исчисти крвните садови, ќе ги елиминира плакетите на холестерол. Сето ова ќе ја намали можноста од срцев удар и состојби со мозочен удар. Лекот има корисен ефект врз благосостојбата на луѓето од напредна возраст.

  Воспалителните процеси на цревата и уринарниот систем можат целосно да се излечат од кожата на лукот.
  Радикалите кои предизвикуваат рак се отстрануваат од телото врз основа на производи од лушпа од лук.

  Постојат повеќе од 20 милиони луѓе во светот на кои им е дијагностицирана анемија поради нездрава диета, внес на маснотии и недостаток на протеини. Повеќето луѓе знаат дека недостаток на железо во крвотокот е причина за заболувањето. Но, всушност, таа станува дефицитарна во хемоглобинот на крвните клетки, кои влијаат на нејзината способност да испорачува кислород до клетките и истекува од јаглерод диоксид.

  Симптомите вклучуваат замор, слабост, останување без здив, вртоглавица и несвестица, палпитации, бледо тен, прекумерна менструација и тешкотија во концентрацијата. Употребата на лук во која било форма ја зголемува апсорпцијата на железо во крвта и се бори против болеста.

  Набавка на лековити суровини
  За подготовка на лековити суровини, треба да го ископате целото растение по зреењето и да го ставите на сончево и суво место. Не треба да го миете лукот, можете да го ставите во гаражата на полиците 0,5 месеци. Подготвен лук мора да има крцкави лисјаШтом тоа се случи, тие се отсечени, исчистени со нечистотија и се чуваат во затворено.

  Лушпа од лук во народната медицина од 100 болести
  Тинктура од алкохол Водка, алкохол со концентрација од 70%, земете и истурете го смачканата лушпа: 1 дел алкохол и 5 делови од лушпа. Тинктурата се чува една недела и се лекува. Чувајте го во темна просторија.

  Инфузија
  Треба да го направите, заливот 2 лажици. л лушпа лук, 2 чаши загреана вода. Лекот мора да се подготви со употреба на бања во вода 20 минути. Следно, инфузијата треба да се филтрира и да се стави во темна просторија за 1/2 ден. Се користи како внатрешно така и лосиони.

  Лушпа
  За да се подготви супа, готовиот сув лушпа се фрла во вода: 1 дел од лушпа и 10 делови вода. Супата се готви на шпоретот и откако ќе зоврие 20 минути, се остава да се излади. Готовиот лек се користи и надворешно во погодената област, и внатре.

  Екстракт
  Подготвено е од инфузија на лушпи, се вари пожар се додека не испари половина од волуменот. Сè се лади и се чува во темна, ладна просторија. Лекот се зема делумно одвнатре.

  Маст
  Лушпата е внимателно смачкана во малтер. Кршен прав се меша со масен крем за бебиња: 1 парчен крем и 2 делови лушпа.

  Од болести на срцето и крвните садови
  Земете 2 лажици. л суви лушпи, пополнете со врела вода. Филтрирајте ја супата, оставете ја да кисна. Земете половина чаша двапати на ден. По еден месец, престанете да земате. Приемот се одржува 5 пати годишно.

  Рецепт за ладно
  ви требаат:

  • 2 лажици л мелени лушпи;
  • 40 капки тинктура од алкохол од лушпа.
  • За цела недела, користете 20 капки таква алатка 2 пати на ден.

  Зајакнување на имунолошкиот систем
  ви требаат:

  • 2 лажици лажици сушени бобинки од шипинка;
  • 1 лажица масло лажица суво лук лушпа;
  • некои борови иглички;
  • 1 лажиче исецкан корен од варовник.

  Лушпа, рибизла, игли се истураат во 2 литри вода, се варат на шпоретот за период од 15 минути. Мелената шипинка се става во подготвената смеса. После тоа, тие врие уште неколку минути. Ставете го подготвениот лек во термос и инсистирајте на еден ден. Потоа се испраќа во резервоарот и се доведува до вриење. Потоа оставете ја смесата да се излади. Земете разладени неколку лажици за 24 часа.

  Од губење на косата
  Инфузијата лушпа од лук се користи за подобрување на квалитетот на косата, тријте го против корените и оставете го еден час. Тогаш сè е темелно измиено со вода и шампон. Постапката се спроведува 2 пати месечно.

  За луксузна коса
  ви требаат:

  • 1 лажица масло л лушпи;
  • 1 лажица масло л лисја од бреза.
  • Летоци и лушпи се ставаат во сад и се полнат со 1,5 чаши вода. Сите зовриваат 15 минути на тивок оган. Готовиот лек треба да се филтрира и да се олади. Потоа се нанесуваат во скалпот и се држат неколку часа. Потоа, тие мијат сè со шампон. Постапката се повторува неколку пати месечно.
  Advertisement