Во зима сме склони кон настинки и грип, а кашлањето е нешто што може да не придружува со недели. Во морето на фармацевтски сирупи веќе не се знае дали може да им се верува, па сè повеќе прибегнуваме кон домашни производи.

Смоквата е овошје кое сите не потсетува на морето, а во зима ова море може да го реши проблемот со досадната кашлица.

Нашите баби беа вешти во подготовка на домашни лекови, па ни оставија рецепт за кашлица, а тоа е сируп од смокви. Секој од вас може да го направи тоа. Тоа е едноставно, брзо и евтино.
Потребни состојки:

– Чаша смокви
– Чаша вода
– Една или две шолји шеќер

Advertisement

Подготовка:
1. Во шерпа ставете смокви и шеќер и прелијте ги со вода за течноста само да ги покрие смоквите.
2. Смоквите се варат додека не се растопи шеќерот, или додека не се добие сирупа течност. Следно, одвојте ги смоквите од сирупот така што сирупот ќе го истурите во чаша.
3. Готовиот сируп можете да го пиете во текот на денот во мали голтки. Смоквите исто така користат и јадат, тие можат да помогнат против болки во градите.
4. Луѓето кои не смеат или не сакаат да користат шеќер можат да зовријат литар вода. Во зовриена вода ставете пет поголеми смокви. Гответе пет минути.

Смоквите се многу богати со железо, калциум, калиум, витамини од групата Б, витамин А.
Во свежа состојба, смоквите се силен антиоксиданс, ова дејство се намалува по сушењето или друга обработка на смоквите, бидејќи со сушењето се губат некои антиоксидантни својства.

Смоквата поради богатиот состав на витамини и минерали е идеално овошје за зајакнување на организмот.

Природните лекови на нашиот портал се превентивни препораки за водење здрав начин на живот. Доколку имате здравствен проблем, прво нешто што треба да направите е да се консултирате со лекар. Во никој случај не треба да се потпирате на алтернативна медицина без стручен совет.

Advertisement