Магична комбинација од маслиново масло и лути пиперки помага при многу здравствени проблеми

Ладно цеденото маслиново масло има голем број здравствени придобивки. Во комбинација со лути пиперки, сепак, може да направи чуда. Иако, тие се сметаат за надразнувачи на стомакот, вистината е дека е спротивното. Како да направите маслиново масло од лути пиперки? Овој интересен пијалок лесно се прави. Додадете неколку лути пиперки во шише маслиново масло. Добро затворете и не отворајте во наредните 2 недели за да може маслиновото масло да се згусне од благотворните својства на пиперките.

Што содржи маслиновото масло од лута пиперка? Лутите пиперки се богати со капсаицин, кој е моќен антиоксиданс и се бори против штетните елементи во организмот, слободните радикали и формирањето на туморски формации. Богат е и со масни киселини, кои се корисни за кардиоваскуларниот, имунолошкиот и нервниот систем.

Тие го регулираат метаболизмот и го детоксифицираат нашето тело. Кои се придобивките од редовната употреба? Пред сè, спречува хронични заболувања. Антиоксидативното дејство кај лутите пиперки е многу силно. Затоа, колку е поконцентриран, толку подобро за нашето тело. Тоа му помага на нашиот имунолошки систем да стане силен и на тој начин да ја спречи појавата на хронични болести справувајќи се со нив уште во повој.

Advertisement

Ако додадете витамин Ц, дополнително ќе го стимулирате вашиот имунолошки систем. Ќе видите дека сте станале уште поотпорни на вируси, настинки, па дури и на разни патогени. Ако сте болни, сигурно ќе закрепнете многу побрзо. Со маслиново масло ќе можете да ги смирите стомачните проблеми. Капсаицинот помага да се елиминираат болките, гасовите, отокот и другите заболувања. Оваа смеса го подобрува и варењето со множење на производството на добри бактерии.

Маслиновото масло исто така ќе ви помогне да го затнете носот. Без разлика дали страдате од настинка или хроничен синузитис, ќе видите колку е полесно да го пребродите. Сè што треба да направите е да мирисате и да ја вдишувате аромата подолго време. За само неколку минути ќе видите дека секретот се втечнува и се ослободува од него. Овој тип на маслиново масло ќе се справи и со макуларна дегенерација, која е главната причина за слепило во староста. Лутите пиперки се богати со витамин А, а особено е добар за очите. Со него ќе можете да ја смирите и болката, бидејќи и капсаицинот го има ова дејство.

Последно, но не и најмалку важно, лутите пиперки можат да помогнат во заштитата од рак на хранопроводникот, желудникот, дебелото црево и градите.

Advertisement